Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Nekonsolidované tržby CSG loni atakovaly 30 miliard korun

CS Soft | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CS Soft | foto: ČTK

Ve skupině Czechoslovak Group si v roce 2019 výrazně polepšily high-tech obory s nejvyšší přidanou hodnotou. Do čela prodejů se opět vyšvihla Tatra. Holding nepřevzal v uplynulých 12 měsících žádnou větší firmu a dlouhodobě se soustředí se na rozvoj vlastních firem.

Nekonsolidované tržby průmyslového a technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada v roce 2019 dosáhly 28,5 miliardy Kč a EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) 2,97 miliardy korun. Tržby meziročně vzrostly o 21 procento a EBITDA o 53 procenta.

Výrazně se rozrostl byznys související s letectvím. Dařilo se rovněž všem významným společnostem Strnadovy skupiny, jako jsou automobilka Tatra nebo výrobce železničních brzd DAKO- CZ.

Klíčové slovenské společnosti CSG na čele s MSM Group měly tržby bezmála 2,4 miliardy korun a EBITDA 625 milionů korun.

Ve společnostech ovládaných Michalem Strnadem pracovalo v loňském roce bezmála osm tisíc lidí.

V popředí letectví

Společnosti CSG, činné v oboru aerospace, vyrábějí radary, vyvíjejí software pro řízení letového provozu, zajišťují opravy letadel a poskytují letecký výcvik. Skupina utržila v tomto odvětví 5,34 miliardy korun. Samotný výrobce radarů ELDIS Pardubice si připsal tržby ve výši 977 milionů korun a k celkovému EBITDA přispěl 290 miliony korun.

Vrtulník Schweizer

Vrtulník Schweizer

Letecký byznys předběhl svým významem v CSG výrobu speciálních vozidel pro vojáky nebo hasiče, která se odehrává ve společnostech Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle (TDV). Tato historická část podnikání skupiny vygenerovala v roce 2019 (v součtu obou subjektů) tržby za čtyři miliardy korun.

„Rok 2019 byl pro CSG velmi úspěšný. Díky růstu v aerospace jsme se proměnili v průmyslový a technologický holding vyrábějící finální výrobky s nejvyšší přidanou hodnotou,” zdůraznil majitel Michal Strnad.

Tatra na rekordu dekády

Největší společností Czechoslovak Group je kopřivnická TATRA TRUCKS, ve které drží Strnadův holding 65 procent a 35 procent skupina PROMET GROUP průmyslníka Reného Matery. Loňské tržby Tatry činily 5,88 miliardy korun a EBITDA 365 milionů korun. Nejstarší česká automobilka takto dosáhla nejvyšších tržeb od roku 2010. Zároveň jde o prudký růst oproti nepříliš uspokojivému roku 2018.

Tatra Force T 815-7

Tatra Force T 815-7

„Tatra díky své unikátní technologii představuje pro uživatele těžkých užitkových automobilů pracujících v nejhorších terénních a klimatických podmínkách důležitého pomocníka a jak říká její generální ředitel společnosti Pavel Lazar, je pro ně ‚předmětem touhy’,“ uvedl Michal Strnad.

Brzdy na vzestupu, hodinky v plusu

Výrazně rostl Strnadově skupině železniční byznys. Výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ prodal zboží za 1,14 miliardy korun, EBITDA byla 201 milionů . V roce 2018 měla tato třemošnická společnost tržby 927 milionů a EBITDA dosáhla 150 milionů korun. „Tržby DAKO-CZ vzrostly meziročně o 23 procent a historicky poprvé překonaly miliardu korun. EBITDA stoupla dokonce o 34 procent.

Náramkové hodinky Prim Masaryk

Náramkové hodinky Prim Masaryk

V kladných číslech skončil jediný český výrobce hodinek a jejich strojků ELTON hodinářská, který produkuje luxusní hodinky značky PRIM. Při tržbách 59 milionů korun vydělal na EBITDA čtyři miliony.

Zdravé přírůstky

Skupina CSG loni neprovedla loni žádnou větší akvizici. Pouze se rozšířila o skupinu autosalónů značky Hyundai a Mazda a společnost Skyport specializovanou na logistiku v letectví. Nově získané společnosti hospodařily zdravě a k ukazateli EBITDA v holdingu CSG přispěly sumou 123 milionů korun. Skupina Michala Strnada si zajistila v roce 2019 také výhodné financování dalšího rozvoje, když na podzim emitovala a prodala dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun.

„V souhrnu ukazují čísla za loňský rok zdravý růst celé skupiny, který není založen na expanzi, ale rozvoji firem, které už v CSG jsou. Přesto se nevyhýbáme příležitostem pro akvizice v segmentu malých a středních firem. Snažíme se být atraktivní investor i pro české rodinné firmy, které mají problémy s následnictvím,” shrnul Michal Strnad.

Tabulka 1: Celkové nekonsolidované výsledky CSG

Tabulka

Zdroj: CSG

Hospodaření vybraných firem (podle údajů CSG)

ELDIS Pardubice působí na trhu od roku 1991, od roku 2017 je členem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP CSG Aerospace. Věnuje se výrobě a vývoji radarové techniky a systémů pro řízení letového provozu. V současnosti patří mezi přední české výrobce aktivních radarových systémů. Ty slouží civilním organizacím zajišťujícím řízení letového provozu i vojenským subjektům. Nejdůležitější aktuální produkty společnosti jsou Primární přehledový radar RL-2000, Sekundární přehledový radar MSSR-1 a Přesný přistávací radar PAR-E. Všechny tyto systémy disponují moderní, výhradně polovodičovou technologií, jsou modulárně rozšiřitelné a plně v souladu s normami EUROCONTROL a ICAO. Produkty ELDIS Pardubice používají zákazníci ve více než pětadvaceti zemích po celém světě. Zajímavostí je, že radary společnosti pokrývají většinu vzdušného prostoru Indie. 

ELDIS Pardubice

ELDIS Pardubice

Tabulka 2: Výsledky ELDIS Pardubice

TabulkaSpolečnost CS SOFT je tradičním dodavatelem nejmodernějších ATM (Air Traffic Management) systémů a řešení pro letectví. Na trhu působí od roku 1988. Díky svým bohatým zkušenostem CS SOFT dodává na trh pokročilé metody vývoje softwaru pro ATM s veškerou servisní podporou. Nabízí vývoj systémů na míru, klade důraz na flexibilitu a spolehlivost. Mezi klíčové zákazníky patří Řízení letového provozu ČR, společnost realizovala též mnoho zahraničních zakázek: například v Izraeli, Ugandě, Litvě nebo Spojených arabských emirátech. Od roku 2018 je CS SOFT členem skupiny CZECHOSLOVAK GROUP, kde působí v nově založené divizi CSG Aerospace divizi. 

DAKO-CZ

DAKO-CZ

Tým specialistů společnosti CS SOFT se orientuje na navrhování, implementaci a údržbu systému pro střediska řízení letového provozu (ACC), přibližovací (APP), věžová (TWR) a letové informační služby (FIS) a v neposlední řadě na 2D a 3D simulátory.

Klíčovým produktem roku 2019 bylo dokončení 4D trajektorie, což je předpoklad polohy letadla v prostoru a čase. Klientům tato technologie zaručuje lepší předvídatelnost provozu a zvýšení kapacity vzdušného prostoru, ale i snížení nákladů pro aerolinky a s tím spojené snížení emisí.

Tabulka 3: Výsledky CS SOFT

Tabulka


DAKO-CZ je jedním ze čtyř světových výrobců moderních pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla. Věnuje se jak jejich vývoji, tak výrobě i následnému servisu. Brzdové systémy a komponenty dodává pro železniční nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy a vozy metra i tramvaje. DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty předním světovým výrobcům, kterými jsou například Siemens a Stadler, mezi významné zákazníky patří též Tatra. 

Tabulka 4: Výsledky DAKO-CZ

Tabulka


TATRA TRUCKS je jednou z nejstarších automobilek na světě, která v roce 2020 slaví 170 let nepřetržitě trvající výroby dopravních prostředků ve svých provozech. V posledních desetiletích se věnuje výhradně výrobě nákladních vozidel, z nichž je velká většina postavena na unikátním tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami s pohonem kol od 4x4 až po 16x16. Velkou devizou společnosti TATRA TRUCKS je schopnost produkce vysoce specializovaných vozidel navržených podle požadavků zákazníků, a to i v malých sériích, která doplňuje sériovou výrobu standardních modelových řad.

Tabulka 5: Výsledky TATRA TRUCKS

Tabulka

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...