Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Od uhlí po plyn: Česká realita „ekologické“ domácnosti

Více než polovina Čechů považuje Českou republiku za středně až těžce ekologicky znečištěnou. Přesto 91 % lidí neplánuje přechod na alternativní zdroje kvůli strachu z vyšších nákladů na energie. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění výzkumného týmu KNOWLIMITS, který zkoumal postoj českých domácností.
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Česká republika se jako člen Evropské unie zavázala snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. To však znamená zásadní transformaci – přechod od fosilních paliv k čistým zdrojům energie. Dosavadní vývoj ale naznačuje, že cesta k těmto cílům bude náročná: až 91 % respondentů v tuto chvíli neuvažuje o změně typu energie pro topení, vaření či ohřev vody. Obávají se totiž, že takový krok povede k růstu cen energií. Nejvíce se bojí muži (48 %) a starší věkové kategorie (45 %).

Shutterstock

V současné době topí plynem, uhlím nebo dřevem v lokálních topeništích polovina českých domácností. Na centrální vytápění, které pochází především z výtopen na fosilních paliva, funguje dalších 30 % domácností. Většina (52 %) respondentů přitom považuje Českou republiku za středně až těžce ekologicky znečištěnou (44 % uvádí, že je životní prostředí v Čechách středně znečištěno, 33 % pak uvádí lehké znečištění, 8 % uvádí těžké znečištění, trochu více to tvrdí ženy (10 %) a lidé ve věkové kategorii 24-36 (9 %).

5

Mladí a zelení. Starší generace se do dekarbonizace příliš nehrne.

Podporu pro odběr zelené energie projevilo jen 24 % respondentů ve věkové kategorii 15–24 let. Starší generace se však k této změně staví spíše zdrženlivě. Plánovaná změna typu energie je aktuální hlavně mezi vysokoškoláky (12 %), přičemž nejčastěji zvažují instalaci fotovoltaiky (15 %), přechod na plyn (13 %) nebo elektrické zdroje (10 %). „Snížení emisí budov je klíčovou součástí evropského Green Dealu pro boj s klimatickou změnou. V Česku však podle Asociace podniků topenářské techniky nadále funguje až čtvrt milionu kotlů první a druhé emisní třídy, přestože jsou od 1. září zakázány. Postoj českých domácností naznačuje, že cesta k dekarbonizaci je teprve v začátcích a ochota změnit tento stav je nízká,“ říká Zdeněk Kubena, ředitel výzkumu KNOWLIMITS.

5

Zdeněk Kubena, hlavní analytik a ředitel výzkumu KNOWLIMITS

Zatímco muži a lidé ve věkové kategorii 55-69 let považují přechod na alternativní zdroje energie za méně důležitý, vyšší prioritu tomuto kroku přisuzují ženy, respondenti ve středním věku (25-44 let) a lidé z vyšších socioekonomických skupin. Přesto je při výběru dodavatele pro spotřebitele klíčová především cena, její fixace, jasné smluvní podmínky a historie dodavatele, zatímco původ energie a environmentální aktivity hrají jen okrajovou roli.

Odkaz na celou studii zde: https://bit.ly/Vyzkum-Dekarbonizace-domacnosti

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!