Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Oldřich Blažíček nejen na aukci Galerie KODL

Dvousvazková monografie Oldřicha Blažíčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvousvazková monografie Oldřicha Blažíčka | foto: GALERIE KODL, S.R.O.

Na nadcházející aukci Galerie KODL patří tvorbě Oldřicha Blažíčka významné místo. Jeden z nejzásadnějších českých krajinářů se loni konečně dočkal obsáhlé monografie.

Publikace Elišky Havlové a Naděždy Blažíčkové-Horové získala na nedávném Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě Cenu za nejkrásnější knihu. 

Monografie Oldřicha Blažíčka, kterou vydala Galerie KODL ve spolupráci s Nakladatelstvím Academia, je rozdělena do dvou svazků. V prvním nalezneme podrobně zpracovaný život a dílo umělce. Text je doprovozen rozsáhlým obrazovým materiálem, dosud nepublikovanými písemnými dokumenty a proložený citacemi z dobových pramenů. Představuje Blažíčka jako studenta, umělce, pedagoga a veřejně činnou osobu věnující se výstavní a spolkové činnosti. Čtenář se seznámí s jeho bohatým soukromým i veřejným životem provázeným předními jmény soudobé československé společnosti. 

Oldřich Blažíček V zimě v polích

Oldřich Blažíček: V zimě v polích

Monografie je doplněna o druhý svazek, který je dosud nejrozsáhlejším soupisem malířova díla a čítá přes tisíc položek. Autorkami jsou umělcova vnučka PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová a PhDr. Eliška Havlová z Galerie KODL. Dvousvazková monografie získala také Cenu poroty za encyklopedii všeobecnou, kterou jí udělila v rámci soutěže Slovník roku 2020 Jednota tlumočníků a překladatelů.

Oldřich Blažíček Na verandě

Oldřich Blažíček: Na verandě

Nebyla to jen česká a evropská krajina, která umělce inspirovala. Prostřednictvím děl Oldřicha Blažíčka můžeme objevovat též výjimečné pohledy do působivých interiérů kostelů a chrámů, atmosféru rodinného života nebo zátiší. Na nadcházející aukci Galerie KODL jsou zastoupeny všechny umělcovy polohy. Jeden z prvních interiérů chrámu svatého Víta (Interiér chrámu sv. Víta), k jehož tvorbě byl malíř inspirován svým učitelem Hanušem Schwaigrem, dokládá Blažíčkův cit pro architekturu a jeho mistrovství v zachycení vnitřku nejen sakrálních, ale i civilních prostor. Tato dovednost mu posléze vysloužila profesuru na Českém vysokém učení technickém. Obrazem Na verandě Blažíček zachytil intimní atmosféru svého bytu na Vinohradech, manželku Boženu a syna Oldřicha Jakuba, budoucího významného kunsthistorika. Náměty nacházel často během svých dovolených. Tuto polohu zastupuje figurální kompozice zachycující návštěvníky výletní restaurace u moře (Večeře na terase u moře). 

Oldřich Blažíček Večer na terase u moře

Oldřich Blažíček: Večer na terase u moře

Nedílnou součástí jeho tvorby jsou zátiší. V aukční nabídce toto téma zastupuje monumentální Kytice jiřin. Avšak hlavní část Blažíčkova díla spočívala v oslavě české krajiny ve všech ročních obdobích. Zimní motivy převážně z Českomoravské vysočiny (V zimě v polích), oblíbená předjaří (Předjaří na vsi), práce spojené se sklizní úrody (O žních v Ratiboři, Senoseč) či zachycení běžných aktivit všedního dne (V lese na dříví, Zahrada, Rybníček za humny ze Slavíkova). 

Oldřich Blažíček Kytice jiřin

Oldřich Blažíček: Kytice jiřin

Všechna uvedená Blažíčkova díla budou dražena na nadcházející aukci Galerie KODL, která se uskuteční 29. listopadu na Žofíně. Letošní mimořádná situace přispěla ke změnám i v aukčním světě. Zásadní novinkou bude dražba online, která umožní nákup uměleckého díla z pohodlí a bezpečí domova. Galerie KODL připravila pro tyto účely nový aukční portál artsbay.cz. Dále bude možné se do aukce zapojit i přes webové stánky invaluable.com a livebid.cz. Virtuální prohlídku předaukční výstavy je možné navštívit na internetových stránkách galerie. Publikace je k dostání v Galerii KODL a na e-shopu galerie.

Oldřich Blažíček Interiér chrámu sv. Víta

Oldřich Blažíček: Interiér chrámu sv. Víta

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...