Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

PBS Velká Bíteš vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky

PBS Velká Bíteš vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PBS Velká Bíteš vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky | foto: ČTK

První brněnská strojírna Velká Bíteš a. s. (PBS) je česká strojírenská společnost, jejíž historie se začala psát už před 200 lety. Od textilní výroby přes výrobu parních turbín se v PBS za dobu své historie vypracovali až na špičkového dodavatele turbínových pohonných jednotek pro letecký průmysl.

PBS je ryze českým výrobcem pomocných energetických jednotek (APU) pro startování a dodávky elektrické energie různých typů letounů a vrtulníků. Dále společnost vyrábí proudové motory určené pro moderní bezpilotní prostředky a lehké letouny. Leteckou výrobu doplňují i pomocné energetické klimatizační systémy (ECS). PBS nabízí také širokou škálu přesných odlitků pro různá průmyslová odvětví.

PBS Velká Bíteš vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky

Společnost cílí na inovace, a především na kvalitu své produkce. To dokladuje mimo jiné fakt, že PBS je jednou z pouhých čtyř společností na světě, jejichž výrobní program APU získal certifikaci podle standardů Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA - oprávnění POA, DOA a MOA).

Turbínové pohonné jednotky PBS se uplatňují po celém světě. Za posledních 20 let společnost dodala více než jeden tisíc proudových motorů PBS TJ100 a jeden tisíc pomocných energetických jednotek Safír 5K/G MI.

„Máme vlastní know-how vysokootáčkových strojů. Jsme hrdí na to, že si dokážeme naši produkci z větší části sami navrhnout, vyrobit, smontovat a otestovat. Kromě několika málo komponent vyrábíme ryze české produkty, které nacházejí uplatnění ve více než 40 zemích po celém světě,“ popisuje výrobní portfolio PBS generální ředitel Milan Macholán.

PBS Velká Bíteš vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky

V PBS se kromě zařízení pro letecký průmysl a přesných odlitků ze superslitin vyrábí vysoce sofistikované zařízení pro zkapalňování plynů. Jedná se o kryogenní turbíny, kompresory a čerpadla, především pro zkapalňování hélia, které se používá ve výzkumu, zdravotnictví, ale i v kosmickém průmyslu. Velký potenciál společnost vidí ve zkapalňování vodíku jako pohonu nové generace mimo jiné i v letectví.

PBS Velká Bíteš vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky

Společnost provádí desítky vývojových projektů a plánuje rozšíření na nových trzích. V letošním roce například založila sesterskou společnost PBS India, která bude hájit zájmy na tomto rozvíjejícím se trhu. Současně rozšiřuje leteckou výrobu a hledá nové konstruktéry, technology, ale i obchodníky.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...