Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Péče o bazénovou vodu: Rozdíl mezi slanou a sladkou vodou

Péče o bazénovou vodu: Rozdíl mezi slanou a sladkou vodou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Péče o bazénovou vodu: Rozdíl mezi slanou a sladkou vodou. | foto: ASEKO

Křišťálově čistá voda v bazénu vás nemusí stát jmění. Stačí jen vhodná kombinace chemie do bazénu a její dávkování. Jak tedy udržet vodu čistou co nejdéle?

Péče o bazénovou vodu není tak obtížná, jak se na první pohled může zdát. Častým koupáním a vystavováním venkovním vlivům sice voda postupně ztrácí na kvalitě a dostávají se do ní nežádoucí bakterie, vhodná chemie do bazénu ale vodu udrží křišťálově čistou.

Jak pečovat o bazénovou vodu?

K tomu, abyste udrželi vodu čistou, potřebujete, aby se do ní rozpustilo dostatečné množství látek. Jako optimální množství chlóru se uvádí 0,5 mg na litr vody. Uhlídat toto množství vlastním okem je ale nemožné. Naštěstí ale existují technologie, které vám s tím pomohou.

Dávkovač bazénové chemie se postará o to, aby byla voda v dokonalé rovnováze. Pokud zvolíte chytrý dávkovač, který dokáže obsah látek monitorovat, máte vyhráno. S jeho pomocí totiž udržíte optimální pH. Chlor do bazénu se taktéž udrží v přijatelném množství. Pro některé systémy je k dispozici také aplikace na sledování chemie v bazénu.

Chlor vs. „přírodní“ chemie

Výskyt alergie na chlor nebyl prokázán. Podle některých lékařů zkrátka neexistuje. I přesto má řada lidí problémy s kůží právě po vykoupání ve vodě s chlorem. Pokud těmto nepříjemnostem chcete předejít, je k dispozici taktéž bezchlórová bazénová chemie. Ta zpravidla funguje na bázi aktivního kyslíku. V porovnání s chlorem je ale o poznání dražší.

Podobným způsobem můžete využít i sůl do bazénů. Pokud chcete sůl do bazénu využít jako chemický prostředek pro udržení čistoty, je možné ji elektrolýzou proměnit na látku podobnou chloru. K dispozici je také alternativa, která sladkou vodu přemění na slanou.

Péče o bazén se slanou vodou

Výhody bazénu se slanou vodou jsou nesporné. Díky vlastnostem slané vody se v ní mohou koupat i osoby s kožními onemocněními (například lupénkou). Konzistence podobná lidským slzám navíc nepálí v očích. V čem se ale liší péče o bazén se slanou vodou od té klasické?

Abyste vodu udrželi slanou, nebudete potřebovat dávkovač soli do bazénu. Sůl stačí do vody nasypat hned po napuštění. Jediný rozdíl tvoří speciální chemie pro bazény. O kvalitu vody se postarají tzv. chlorátory, které budou sledovat množství látek a v případě potřeby chybějící aplikují. Podobná je pak péče o vodu ve vířivce. Tedy alespoň v případě, že používáte slanou vodu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...