Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Peníze z evropského rozpočtu jdou Česku k duhu

  7:00aktualizováno  11:57
Jsou čísla, která sama o sobě vyprávějí příběh. Jako třeba tato: zatímco před vstupem České republiky do Evropské unie byly všechny naše regiony kromě Prahy a okolí spíš chudé (byly pod 70 procent průměru HDP na hlavu v EU), v roce 2016 se přehouply mezi bohatší .

Peníze z evropského rozpočtu jdou Česku k duhu foto: ČTK

Cestu, kterou Česko urazilo, dokumentuje přiložená mapa. Porovnává životní úroveň v evropských regionech. Ukazuje, že Česká republika je nejbohatší zemí z celé střední a východní Evropy. S trochou nadsázky lze říct, že jsme jakýsi „západ“ východních zemí, protože většina našich regionů naše západní sousedy obdivuhodně dotáhl. Například Jihomoravský a Jihočeský kraj, stejně jako Plzeňsko a střední Čechy mají zhruba stejnou životní úroveň jako většina regionů ve Francii. A obecně jsou naše regiony bohatší než regiony v Portugalsku, v Řecku, na jihu Itálie a na jihu Španělska.

Lví podíl na tom, že Česko bohatne, má i členství v Evropské unii. Podle nedávné studie Úřadu vlády je Česko díky členství v EU dnes o jednu třetinu bohatší, než kdybychom do EU nevstoupili. Je to hlavně díky tomu, že české firmy získaly přístup na jednotný evropský trh a že se Česko stalo atraktivnější pro zahraniční investice. Česko získalo vstupem do EU určitou „pečeť kvality”. Pro byznys bylo zásadní přijetí evropské legislativy, která firmám zaručovala stabilní a předvídatelné právní prostředí.

Peníze z evropského rozpočtu jdou Česku k duhu

K bohatnutí českých regionů valnou měrou přispěly i evropské peníze. Z rozpočtu EU dostáváme zhruba dvakrát více, než do něj přispíváme. Od vstupu do EU byl čistý příjem z rozpočtu EU – tedy po odečtení příspěvků Česka do společné kasy – 742 miliard korun, což je přibližně polovina ročního českého rozpočtu. Ročně tak každý český občan dostal z rozpočtu EU téměř pěti tisíc korun čistého.

Asi dvě třetiny příjmů z evropského rozpočtu tvoří právě fondy na pomoc regionům. Další čtvrtina připadá na zemědělství a zbytek na další programy EU. Fondy EU v minulých letech hradily okolo 40-45% veřejných investic veřejného sektoru České republiky. To znamená, že z národních rozpočtů jde na investice jen o něco více než z rozpočtu evropského. Ačkoli je z Česka často slyšet kritika dotací, obecně z evropských peněz velmi profituje. Podle studie Úřadu vlády z podzimu 2018 byla česká ekonomika díky fondům v roce 2015 o 3,5 procenta bohatší. Nejvíce k tomu přispěly investice do dopravní infrastruktury, kam šlo nejvíce peněz. Z dlouhodobého pohledu se podle studie vyplatily investice do výzkumu, vzdělávání a rozvoje lidského kapitálu, kde je návratnost nejvyšší. 

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...