Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podvýživa trápí zejména seniory nad 65 let

Podvýživa trápí zejména seniory nad 65 let foto: ČTK

Komerční sdělení
Podvýživa je u nás rozšířena více, než se může zdát na první pohled. Až jeden ze tří seniorů žijících doma je podvyživený. Sledování nutriční intervence u lidí s podvýživou, které realizovala společnost Nutricia, prokázalo, že klinická výživa má pozitivní vliv na kvalitu života pacientů.
– KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Téměř polovina populace se s problémem malnutrice již setkala.

„Ve společnosti Danone a Nutricia, jejímž posláním je zvyšovat kvalitu života a přinášet zdraví co největšímu počtu lidí prostřednictvím potravin a výživy, velmi důsledně dbáme o to, aby naši konzumenti měli dostatek informací o správné výživě a vyváženém životním stylu. Snažíme se širokou veřejnost vzdělávat a upozorňovat na základní zásady správné životosprávy a péči o své zdraví, ale také o zdraví svých blízkých ve starším věku. Jelikož v současnosti je až třetina seniorů žijících doma podvyživená, rozhodli jsme se zrealizovat průzkum široké veřejnosti o informovanosti a vnímání klinické výživy a zároveň jsme ve spolupráci s odborníky sledovali u malnutričních pacientů vliv nutriční intervence na vybrané parametry, jako například hmotnost, kvalita života nebo BMI,“ říká Martin Pokorný, Marketing Manager ONS, Nutricia.

Lidé nejčastěji vyhledávají informace u svého lékaře.

Výsledky průzkumu zaměřeného na povědomí široké veřejnosti o podvýživě ukázaly, že téměř jedna polovina dospělé populace se setkala se situací, kdy oni nebo někdo z blízkých neúmyslně zhubl nebo nemohl jíst. Zároveň jsme zjistili, že ženy a mladší generace se častěji setkávají s tématem podvýživy.

Nejčastěji uváděnými důsledky hubnutí a podvýživy jsou slabost (častěji to uváděli lidé ve věku 35-44 let) a nemocnost. Mladší lidé zmínili i delší rekonvalescenci a špatné hojení ran.

Pozitivním zjištěním bylo, že pokud by lidé museli hledat informace nebo pomoc týkající se podvýživy, kontaktovali by především lékaře nebo jiné zdravotnické pracovníky (88 %). 31 % z nich by využilo radu na internetu a 18 % by navštívilo lékárnu a své problémy by prodiskutovali s lékárníkem.

Neuspokojivé výsledky průzkum prokázal při uvědomění si různých důsledků malnutrice čili podvýživy. Nejohroženější skupina lidí nad 65 let si totiž zpravidla vůbec neuvědomuje následky podvýživy, které mohou být v mnoha případech velmi rizikové pro jejich zdraví.

Kvalita života malnutričních pacientů po zavedení výživy k popíjení stoupla.

Během intervence sledovali lékaři vývoj zdravotního stavu u pacientů s podvýživou. Během sledovaných šesti měsíců pacienti průměrně přibrali 1,39 kg. Mírné zvýšení hmotnosti nastalo mezi 3. a 6. měsícem.

Za pozitivní fakt považujeme to, že kvalita života podvyživených pacientů výrazně stoupla po zavedení výživy k popíjení. V porovnání se začátkem sledovaného období o 35 % více pacientů dokázalo jít na 20minutovou procházku a téměř polovina se už necítila slabá.

Praktická lékařka MUDr. Astrid Matějková uvedla: „Kvalitní a vyvážená strava je základ zdraví. Podvýživa nemusí znamenat jen nedostatek potravy, ale i nedostatek potřebných makro – a mikroživin (makro – a mikronutrientů). Pokud však tělo nedostává potřebné živiny, člověk není schopen žít život jako předtím, klesá jeho kvalita života.

Člověk s podvýživou se cítí slabý, unavený, nedokáže tak snadno vstát a postarat se sám o sebe – snižuje se soběstačnost. Často je pak odkázán na pomoc jiných. S obtížemi zvládá jít si nakoupit, jít na procházku či na návštěvu k lékaři, většinu dne má potřebu odpočívat. Řešení podvýživy patří do rukou lékaře, který dokáže identifikovat příčinu a následně tak nastavit léčbu pacientovi na míru. To může zahrnovat úpravu stravovacích návyků a zařazení klinické výživy například ve formě nutričních nápojů.“

Až 99 % pacientů uvedlo, že po vypití 2 lahviček nápoje pocítilo alespoň jeden pozitivní vliv klinické výživy na kvalitu života. Nutriční drinky pomáhají doplnit denní příjem stravy, zlepšit kondici a posílit tělo.

Klinickou výživu znají zejména ženy pečující o starší příbuzné.

Z průzkumu je zřejmé, že lidé, kteří již mají osobní nebo sdílené praktické zkušenosti s klinickou výživou, ji používají opakovaně a zpravidla se v dané problematice více orientují. Většinou jde o ženy ve věku 45–54 let, které používaly klinickou výživu pro své starší příbuzné nebo děti. Překvapivý je fakt, že zpravidla nejmenší povědomí o problematice podvýživy mají senioři nad 65 let.

Průzkum u široké veřejnosti byl realizován ve spolupráci se společností Nielsen v listopadu 2020 na vzorku 1000 respondentů, kterými byli dospělí lidé nad 18 let.

Post marketingová studie se realizovala v roce 2021 u všeobecných lékařů i specialistů na vzorku 471 pacientů s potvrzenou malnutricí. Studie probíhala po dobu šesti měsíců.

Výsledky nabízejí reálný obraz o tom, zda dospělí lidé mají informace o podvýživě, o způsobilé osobě, která jim poskytne pomoc a řešení jejich problému, ale i to, že klinická výživa dokáže pacientům s tímto zdravotním problémem pomoci.

Témata: výživa

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat