Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Pozor na podvodné půjčky, zkomplikují vám život

Pozor na podvodné půjčky, zkomplikují vám život | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozor na podvodné půjčky, zkomplikují vám život | foto: ČTK

Do těžké finanční situace se může dostatek kdokoliv a někdy velmi rychle. Stačí, aby se rozbila pračka, auto nebo nedej bože několik věcí zároveň. To pak velmi rychle vyčerpá náš rozpočet a někdy na nové spotřebiče a podobně zkrátka nemáme. V takové chvíli se nabízí několik řešení.

Rychle si půjčit?

Velmi lákavým řešením je rychlá půjčka, kterou dnes a denně slibuje obrovské množství reklam. Někdy se ale sen bleskově získaných peněz ještě bleskověji rozplyne, když místo jednání se solidní firmou naletíte podvodníkovi. Jak takové neřády v záplavě nabízených půjček poznat a vyhnout se jim? Poradíme vám.

Neskákejte do neznámé vody

Heslo Důvěřuj, ale prověřuj by mělo v případě půjček znít Raději jenom prověřuj. Taková půjčka bez doložení příjmů zní skvěle, ale pokud vám ji nabízí firma, o které nemůžete najít žádné informace, pak se jí zdaleka vyhněte. Častým poznávacím znakem podvodných půjček je absence webové stránky nebo web, na kterém se nachází minimum užitečných informací.

Když na reklamu o půjčce narazíte někde na veřejné nástěnce, nebo dokonce vylepenou na sloupu na ulici, existuje slušná šance, že se jedná o podvodníka. Ignorujte i inzerci v novinách, kde jediný kontakt na poskytovatele má podobu telefonního čísla. Pokud firma není ochotná vám o sobě příliš mnoho povědět, zřejmě něco skrývá.

Pozor na triky podvodníků

Možná si říkáte, kde může vězet nějaký podvod, vždyť vám firma přece musí nejprve vysázet na účet či na ruku slibovanou částku. Podvodníci si však dokážou velmi dobře poradit a vylákat z lidí v zoufalé nouzi peníze předem. Jestliže vás nalákala malá půjčka a před jejím převzetím po vás poskytovatel chce zaplatit nehorázně vysoký poplatek, pravděpodobně se nikdy žádného úvěru nedočkáte. Někteří podvodníci volí jinou taktiku. Před uzavřením půjčky vás nasměrují na telefonní číslo začínající předvolbou 900. Každá minuta hovoru, který bude zástupce podvodné firmy co nejdéle natahovat, vás pak přijde až na 100 korun.

Místo zaslání peněz či dlouhého telefonátu rozhlaste nekalé praktiky společnosti po internetu. Dnes totiž najdete online stránky, které se specializují na sběr dat o podvodných půjčkách. Internet vám také dobře poslouží k tomu vybrat si mezi solidními poskytovateli. Stačí si jednoduše porovnat půjčky v jednom z oblíbených srovnávačů, kam se podvodníci nedostanou.

Vše čtěte pozorně, zejména informace o poplatcích

Háčky se také někdy skrývají v samotné smlouvě. I zdánlivě výhodná půjčka s nízkým úrokem může narůst do astronomických výšin. Ve smlouvě u podvodných půjček bývají části textu o poplatcích a penále za zpoždění tištěny extrémně malým písmem. Velmi nepříjemně vás pak překvapí, když vám za jednu opožděnou splátku bude naúčtováno třeba několik tisíc navíc.

Základní radou tedy je zjistit si o poskytovateli co nejvíce a poohlédnout se na internetových srovnávačích. A pokud si nejste jistí, že chcete riskovat, pak si pro úvěr zajděte do banky, kde vám žádný podvod nehrozí.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....