Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Překladatelství se daří i během koronakrize, tvrdí ředitelka Skřivánka

Bronislava Chudobová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bronislava Chudobová | foto: ČTK

Pandemie se dotkla všech oborů, překladatelství nevyjímaje. Některým firmám zlomila vaz, jiné během ní naopak vynikly díky flexibilitě, investicím do technologií či připravenosti na horší časy. Důkazem je jazyková agentura Skřivánek, jejíž ředitelka Bronislava Chudobová prozradila tajemství úspěchu.

Hned na úvod se nelze nezeptat, jak se překladatelského byznysu dotkl koronavirus?

Jazykové a překladatelské agentury zažívaly doposud velký boom. V důsledku koronakrize se však mnohé změnilo a velká část z nich na nečekané události nebyla připravená. Poptávka nárazově polevila, respektive proměnilo se složení cílových skupin – například v oblasti průmyslu a strojírenství oslabil počet překladů, naopak ale vzrostla poptávka v oboru zdravotnictví a e-commerce. Základem proto bylo rychle reagovat a umět využít technologie, které zlepšují efektivitu práce, jako jsou CAT (Computer Assisted Translation), cloudové zpracování s možností přímého ovlivnění procesů klientem nebo strojový překlad.

Jaké kroky jste podnikali konkrétně vy?

Celkově pandemie jen urychlila procesy, které jsme měli nastavené už dříve. Pro nás to znamenalo posílit investice do zmíněných technologií a soustředit se na zvolenou strategii komplexních jazykových služeb. Důraz jsme kladli například na SEO překlady, lokalizaci či nabídku doplňkové firemní výuky.

Jak se poprali s novou situací vaši zaměstnanci?

Naši zaměstnanci jsou na práci na dálku zvyklí, důležité ale bylo zajistit jim odpovídající techniku a bezpečné zázemí. Technologie v tomto směru sehrály podstatnou roli a přechod do online režimu nám výrazně ulehčily. Řada platforem nabízí velmi efektivní nástroje i pro výuku či tlumočení. Určitě proto počítáme s jejich využitím i do budoucna. Pro pracovníky v kancelářích jsme pak potřebovali ochranné pomůcky a pravidelné testování.

Zaznamenali jste nějaké výrazné výkyvy v hospodaření firmy?

Zpětně se dá zhodnotit, že jazyková agentura Skřivánek pandemii úspěšně zvládla. Nebylo to lehké, ale byli jsme na krizi dobře připraveni a nakonec jsme nemuseli uvažovat ani o státní podpoře. Celkově se nám podařilo udržet pod hranicí půl miliardového obratu, na který jsme byli doposud zvyklí – přesněji na částce 470 milionů.

A co zahraniční trhy? Kde se vám nejvíce dařilo?

Právě posílení pozice v zahraničí se ukázalo jako klíčový krok naší předešlé přípravy. Nejen, že se nám podařilo udržet si stávající zákazníky, ale našli jsme si cestu i k novým partnerům. Jako úspěch můžeme hodnotit silnější pozici na americkém trhu, který je velmi specifický. Dlouhodobě se nám daří také v Polsku a Lotyšsku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...