Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Pronajímatelé hledají jistotu na delší dobu

Pronajímatelé hledají jistotu na delší dobu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pronajímatelé hledají jistotu na delší dobu | foto: ČTK

Pandemie koronaviru zcela zamíchala kartami realitního bydlení. Krátkodobé pronájmy typu Airbnb se dostaly na bod mrazu. To vedlo k obrovskému nárůstu nabídky dlouhodobých pronájmů, která se za první čtvrtletí zvýšila o tři čtvrtiny.

Server o nájemním bydlení MamByt.cz pomáhá pronajímatelům zorientovat se v nových vládních nařízeních a možnostech pronájmů v době ovlivněné virovou pandemií.

Majitelé bytů nabízející pronájem typu Airbnb hledají do svých prázdných bytů dlouhodobé nájemníky. Snaží se předejít ztrátám z ušlých zisků. Poradit jim se snaží nový server MamByt.cz, který pravidelně informuje o dění ve světě nájemního bydlení.

„Koronavirová krize a její dopady na nájemní bydlení se radikálně projevily na celkové návštěvnosti našeho serveru. Bavíme se o stovkách procent oproti předchozímu měsíci. Jako jediný web v ČR se snažíme pokrýt trh nájemního bydlení komplexně a vytvořit tak přehledný magazín nejen pro majitele bytů, kteří hledají pomoc s pronájmem, aktuální informace nebo odborné analýzy, ale i další zájemce o tuto oblast, včetně dodavatelů služeb i produktů. Právě zde došlo k největší změně - čtenáře zajímá, jak změnit byt nastavený na krátkodobé ubytování na jednotku, která bude sloužit dlouhodobým nájemníkům. A to i v centru Prahy,” říká Jaroslav Holý ze serveru MamByt.cz.

Pronajímatelé hledají jistotu na delší dobu

Analýzy nad zlato

Trh krátkodobých pronájmů je velmi specifickým segmentem. Ve velkých městech a turisticky zajímavých lokalitách nabízí v příznivé sezóně nadstandardní výnosy. Vidina vyšších zisků zlákala nejednoho majitele bytu, který se vydal cestou krátkodobého pronajímání. Avšak s krátkodobým pronájmem je víc práce, než se na první pohled může zdát. Více času zabere komunikace se stále novými nájemníky, vyžaduje mnohem větší náklady na pravidelnou údržbu bytu a významně ho ovlivňuje cestovní ruch.

Podle současné situace lze predikovat, že díky pandemii a panice ze strany pronajímatelů se na určitou dobu zvýší počet bytů k dlouhodobému pronájmu. Ten za první čtvrtletí vzrostl o ¾. Nenabízí sice tak vysoké příjmy jako krátkodobý, ale na druhou stranu jde o jistý příjem, tedy o jistou investici. Mnoho majitelů bytů už nyní řeší přechod na dlouhodobý pronájem, s tím je spojena jistá administrativa, kterou musí řešit.

„Nejvíce naše čtenáře zajímají články, které rozebírají aktuální dění kolem koronaviru a pronájmů. Jedním z nejčtenějších je analýza vlivu koronaviru na ceny nemovitostí, který si dočetlo desítky tisíc lidí. Koronavirus našemu serveru pomohl nečekaně a skokově vyrůst. Například sekce se vzory smluv ke stažení zajímá každého třetího návštěvníka, je tedy znát, že toto aktuálně řeší a hledají pomoc, jak vytvořit platnou dlouhodobou nájemní smlouvu nebo správně přepsat energie,“ dodává Holý.

Pronajímatelé hledají jistotu na delší dobu

O serveru MamByt.cz:

Nový internetový magazín o nájemním bydlení www.mambyt.cz majitele bytu učí, jak nejlépe pronajmout byt. Informuje o aktuální situaci ohledně pronájmů, realitního trhu nebo cen nájemného. Publikuje odborné analýzy, sdílí rady a tipy, jak vybrat spolehlivého nájemníka nebo jak udržet byt ve stále skvělém stavu.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...