Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rezistentní bakterie útočí aneb Když antibiotika nezabírají

  0:59 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ocitli jste se v situaci, kdy vám byla předepsána antibiotika, ale nezafungovala? Pravděpodobně vás potrápila rezistentní bakterie. Odkud se berou? Kde se kumulují častěji a kde naopak méně? Zeptali jsme se MUDr. Milana Trojánka, PhD. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co je příčinou zrodu bakterií odolných na účinky antibiotik (rezistentních bakterií)?

Časté a nevhodné užívání ATB. Je přirozené, že bakterie se stávají vůči ATB rezistentní, ale my to ještě urychlujeme tím, že je užíváme i v případech, kdy to není nutné. Běžné nachlazení a chřipka jsou v drtivé většině případů virového původu a léčba pomocí ATB nepomůže. Naopak uškodí tím, že posílí bakterie.

Rezistentní bakterie útočí aneb Když antibiotika nezabírají

Ohrožují tyto bakterie pacienty v ČR?
V ČR zemře na infekce vyvolané rezistentními bakteriemi více lidí než na dopravní nehody. Navíc pokud dojde k této infekci např. u hospitalizovaného pacienta, který již je oslaben základním onemocněním, často se prodlužuje doba hospitalizace a výrazně se zvyšují náklady na léčbu.

Co je typické pro nákazu rezistentní bakterií? Je vždy průběh této infekce nepříjemný?

Jedná se o bakterie, které musí vynaložit určité úsilí na to, aby dokázaly odolat ATB. Někdy dokonce mohou být i méně „agresivní“ než bakterie citlivé na ATB. Pro nás je však důležité, že když vyvolají infekce, bývají hůře léčitelné.

Dají se specifikovat podmínky, kde je koncentrace rezistentních bakterií vyšší? A naopak?

Problém bakteriální rezistence je především u pacientů v nemocnicích, kde stále představuje největší problém. Může i ohrozit na životě. Poslední roky nás ale trápí také v běžné ambulantní praxi. Sám mohu uvést případy např. infekcí močových cest vyvolaných bakteriemi, které již není možné léčit ambulantně dostupnými ATB v tabletách. Už nezabírají.

Rezistentní bakterie útočí aneb Když antibiotika nezabírají

Jsou nějaké státy, kde je výskyt rezistentních bakterií vyšší než jinde a naopak?

Určitě ano. Např. v Evropě je dramatický rozdíl v zemích severní Evropy v porovnání s jižní a východní. V severských státech se lékaři snaží ATB předepisovat jen v přísně indikovaných případech a vybírají ATB s co nejužším spektrem účinku. Zároveň tam dobře chápou, že budou-li užívat ATB často, budou ztrácet účinky.

Můžeme my sami nějak eliminovat riziko nákazy rezistentní bakterií?

Ano, je třeba začít u sebe. Hlavní hnací motor pro rozvoj a šíření rezistentních bakterií je totiž časté užívání ATB. Tyto bakterie mohou nakazit i osoby, které ATB vůbec neužívaly. Proto bychom je neměli aktivně vyžadovat a užívat u nezávažných, či dokonce virových infekcí - nepomohou a mohou i ublížit.

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat