Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rezistentní bakterie útočí aneb Když antibiotika nezabírají

  0:59
Ocitli jste se v situaci, kdy vám byla předepsána antibiotika, ale nezafungovala? Pravděpodobně vás potrápila rezistentní bakterie. Odkud se berou? Kde se kumulují častěji a kde naopak méně? Zeptali jsme se MUDr. Milana Trojánka, PhD. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka.

Co je příčinou zrodu bakterií odolných na účinky antibiotik (rezistentních bakterií)?

Časté a nevhodné užívání ATB. Je přirozené, že bakterie se stávají vůči ATB rezistentní, ale my to ještě urychlujeme tím, že je užíváme i v případech, kdy to není nutné. Běžné nachlazení a chřipka jsou v drtivé většině případů virového původu a léčba pomocí ATB nepomůže. Naopak uškodí tím, že posílí bakterie.

Rezistentní bakterie útočí aneb Když antibiotika nezabírají

Ohrožují tyto bakterie pacienty v ČR?
V ČR zemře na infekce vyvolané rezistentními bakteriemi více lidí než na dopravní nehody. Navíc pokud dojde k této infekci např. u hospitalizovaného pacienta, který již je oslaben základním onemocněním, často se prodlužuje doba hospitalizace a výrazně se zvyšují náklady na léčbu.

Co je typické pro nákazu rezistentní bakterií? Je vždy průběh této infekce nepříjemný?

Jedná se o bakterie, které musí vynaložit určité úsilí na to, aby dokázaly odolat ATB. Někdy dokonce mohou být i méně „agresivní“ než bakterie citlivé na ATB. Pro nás je však důležité, že když vyvolají infekce, bývají hůře léčitelné.

Dají se specifikovat podmínky, kde je koncentrace rezistentních bakterií vyšší? A naopak?

Problém bakteriální rezistence je především u pacientů v nemocnicích, kde stále představuje největší problém. Může i ohrozit na životě. Poslední roky nás ale trápí také v běžné ambulantní praxi. Sám mohu uvést případy např. infekcí močových cest vyvolaných bakteriemi, které již není možné léčit ambulantně dostupnými ATB v tabletách. Už nezabírají.

Rezistentní bakterie útočí aneb Když antibiotika nezabírají

Jsou nějaké státy, kde je výskyt rezistentních bakterií vyšší než jinde a naopak?

Určitě ano. Např. v Evropě je dramatický rozdíl v zemích severní Evropy v porovnání s jižní a východní. V severských státech se lékaři snaží ATB předepisovat jen v přísně indikovaných případech a vybírají ATB s co nejužším spektrem účinku. Zároveň tam dobře chápou, že budou-li užívat ATB často, budou ztrácet účinky.

Můžeme my sami nějak eliminovat riziko nákazy rezistentní bakterií?

Ano, je třeba začít u sebe. Hlavní hnací motor pro rozvoj a šíření rezistentních bakterií je totiž časté užívání ATB. Tyto bakterie mohou nakazit i osoby, které ATB vůbec neužívaly. Proto bychom je neměli aktivně vyžadovat a užívat u nezávažných, či dokonce virových infekcí - nepomohou a mohou i ublížit.

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...