30. května 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Sdílené kanceláře v Česku - Češi převládají nad zahraniční klientelou

Sdílené kanceláře v Česku - Češi převládají nad zahraniční klientelou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sdílené kanceláře v Česku - Češi převládají nad zahraniční klientelou | foto: Regus

Češi stále více využívají i sdílené kanceláře na pražském letišti. Více než 50 % lidí pracuje minimálně 2,5 dne v týdnu mimo kancelář svého zaměstnavatele. 20 % využívá služeb sdílených kanceláří a zájem o ně roste.

Jenom v síti globálního operátora IWG, který sdružuje přední poskytovatele sdílených kancelářských prostor, pracuje na 2,5 miliónů lidí v 1000 lokalitách ve více než 110 zemích na ploše 50 miliónů metrů čtverečních sdílených kanceláří. Nové sdílené kanceláře vznikají i nadále a jejich počet roste na celém světě. Česká republika není výjimkou, což potvrzuje i jeden ze členů IWG, společnost Regus. Každý den se na světě otevřou pod značkou Regus 2 kancelářská centra.

Sdílené kanceláře v Česku - Češi převládají nad zahraniční klientelou

Pracovní trh se v posledních letech významně změnil a změny se dotkly i trhu s kancelářemi. Hlavním důvodem je nárůst moderních technologií, díky kterým je možné pracovat v podstatě odkudkoliv. Postupem času se ale řada těch, kteří využívají tzv. home office, nebo pracují třeba z lobby v hotelu, případně z kaváren, začala zajímat i o to, v jakém prostředí pracují a jak výkonní v tomto prostředí jsou.

Z průzkumu společnosti Regus, jednoho z největších poskytovatelů sdílených kanceláří, který provedla mezi více než 20 000 seniorními zaměstnanci a vlastníky firem po celém světě, vyplynulo, že třetina z nich pracuje z různých míst v jednom městě, zatímco čtvrtina řeší pracovní úkoly na cestách a poté v různých lokalitách. Jenom 36 % jich uvedlo, že pracují pouze z domova, ale zároveň přiznalo, že práce doma jejich produktivitu spíše snižuje. „Práce z domova se z počátku zdá být praktickým řešením, jak ušetřit čas strávený dojížděním do zaměstnání. Řada těch, kdo pracují z domova, časem ale zjistí, že udržet si vysokou míru koncentrace doma, je téměř nemožné. V našem průzkumu to uvedlo 45 % dotazovaných. Pokud potřebují i při práci z domova působit profesionálně, třeba při hovorech přes Skype, jsou často vyrušováni členy rodiny, domácími mazlíčky anebo běžnými zvuky z domácnosti jako je třeba pračka nebo myčka,“ popisuje Karel Pelán, ředitel společnosti Regus pro Českou republiku a Slovensko.

Problémem pro práci z domova nebo z jiných míst, ale bývá také nedostatečná kvalita moderních technologií a jejich dostupnost, stejně jako dostupnost běžných kancelářských zařízení typu kopírka nebo skener. I to je pro stále více lidí důvod, proč se rozhodnou využít sdílenou kancelář.

„Z našeho průzkumu navíc vyplývá, že roste počet lidí, kteří působí jako konzultanti a pracují pro různé zaměstnavatele. Tito lidé jsou velmi často právě jedněmi ze zákazníků našich sdílených center,“ dodává Karel Pelán.

V České republice provozuje Regus 11 business center, devět jich je v Praze, po jednom pak v Brně a Ostravě. Sdílené kanceláře se převážně nacházejí v centru nebo širším centru města, aby byly pohodlně dostupné individuální i městskou hromadnou dopravou.

„Dříve v našich centrech převažovala zahraniční klientela, dnes máme stále více českých zákazníků. Jsou to buď jednotlivci, kterým stačí stůl ve sdíleném prostoru, případně samostatná kancelář, nebo firmy, které potřebovaly větší prostor, aby v něm mohla pracovat část jejich zaměstnanců. Díky naší flexibilitě můžeme nabídnout optimální zázemí s veškerými službami na míru třeba na jeden den, měsíc nebo rok,“ říká Karel Pelán.

Sdílené kanceláře v Česku - Češi převládají nad zahraniční klientelou

Specifickou lokalitou projektů společnosti Regus jsou letiště, která bývají využívána spíše krátkodobě klienty. Ti svůj čas tráví většinou na cestách a pro předem domluvená jednání si čas od času pronajmou zasedací místnost. Služby pražského centra, které se nachází v budově Europortu vedle hotelu Courtyard by Marriot, kousek od terminálu 1, využívají hlavně logistické a spediční společnosti, které z letiště zajišťují své obchodní aktivity. Dalšími klienty centra jsou manažeři, kteří často cestují a pro svoji práci potřebují odpovídající reprezentativní zázemí. V neposlední řadě patří mezi klienty centra stevardi a letušky, kteří nedisponují stálou kanceláří, kde by se mohli převléknout a vyřídit běžnou administrativu. Centrum je také oblíbené u firem pro možnost setkávání se s jejich obchodními partnery a manažery ze zahraničí, rovněž školení a pohovory se často odehrávají právě jen pár kroků od letadla. Přímo v centru je možné sledovat přílety a odlety letadel - čas návštěv ze zahraničí je tak maximálně využitý.

Další informace vyplývající z průzkumu společnosti Regus:

Česká republika

 • 36 % respondentů považuje čas spojený s dojížděním do práce za zbytečný
 • 95 % respondentů by mezi dvěma zaměstnavateli volilo toho, který nabízí možnost pracovat mimo kancelář
 • 58 % respondentů pracuje mimo kancelář minimálně 2,5 dne v týdnu
 • 57 % respondentů si myslí, že atmosféra ve sdílených kancelářích je lepší než v běžných kancelářích
 • 83 % respondentů věří, že práce ve sdílených kancelářích pomáhá lidem pracujícím z domova zamezit samotě
 • 83 % respondentů si myslí, že přístup k moderním technologiím je lepší ve sdílených centrech než doma nebo v kavárně
 • 78 % respondentů se domnívá, že ve sdílených kancelářích mohou navázat více různorodých přátelství a vztahů

Globálně

 • nejvíce pracují lidé mimo kancelář v Číně (téměř 65 %), následuje Indie (63 %) a Mexiko (62 %)
 • sdílená business centra využívají nejvíce lidé v Indii (30 %), v Jihoafrické republice (25 %), Velké Británii a Francii (obě 20 %)
 • kavárny pro práci vyhledávají nejčastěji lidé v Číně (32 %) a v Japonsku (téměř 25 %)
 • 18 % respondentů se domnívá, že možnost pracovat mimo kancelář zlepšuje zdraví
 • 11 % zaměstnavatelů by umožnilo zaměstnancům pracovat mimo kancelář celý týden
 • 46 % lidí věří, že práce mimo kancelář znamená více času pro rodinu
 • 55 % respondentů si myslí, že práce mimo kancelář pomůže efektivnějšímu plánování pracovních cest

O společnosti Regus

Společnost Regus je největším poskytovatelem flexibilních pracovních prostor na světě. Mezi její klienty patří nejúspěšnější podnikatelé, jednotlivci i korporace s tržbami ve výši mnoha miliard dolarů.

Síť společnosti Regus zahrnuje téměř 3000 kancelářských center v bezmála 900 městech ve 120 zemích. Prostřednictvím pestré nabídky kanceláří a díky rozvíjejícím se službám v oblasti mobilních, virtuálních kanceláří a v oblasti rychlého nouzového řešení umožňuje Regus jednotlivcům a firmám pracovat tam, kde chtějí, kdy chtějí a jak chtějí – a to vše za příznivou cenu.

Společnost Regus byla založena v roce 1989 v Bruselu. Má centrálu v Lucembursku a akcie firmy jsou obchodovány na londýnské burze.

Více informací na www.regus.cz

Najdete na Lidovky.cz