Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Sebevědomí nemáme, ale umíme zvládat těžkosti života, říkají Češi

Sebevědomí nemáme, ale umíme zvládat těžkosti života, říkají Češi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebevědomí nemáme, ale umíme zvládat těžkosti života, říkají Češi | foto: ČTK

Češi mají nadprůměrnou sílu zvládat náročné životní situace. A čím více problémů zažíváme, tím odolnější jsme. Přesto jsme se sebevědomím na štíru, přiznávají Češi v rozsáhlém výzkumu agentury Ipsos pro Česko v datech. Za sebevědomí, které mají, vděčí většinou své rodině a přátelům.

Češi se vnímají jako málo sebevědomý národ. Celkem 54 procent obyvatel považuje své sebevědomí za nižší, než by mělo být, vyplynulo z průzkumu. A jen čtvrtina lidí v zemi si myslí, že je jejich sebevědomí na vhodné úrovni. Za nejvyšší považují své sebevědomí lidé se základním vzděláním, nejníže ho hodnotí lidé s výučním listem.

  • Pouze desetina lidí se domnívá, že Češi jsou sebevědomější, než by měli být, přičemž tento názor je častější u mladší generace ve věku 18 až 24 let.
  • Mezi mladými si téměř 18 % myslí, že Češi by měli být sebevědomí méně.
  • S rostoucím věkem naopak roste přesvědčení, že bychom měli mít sebevědomí větší, ve věkové skupině 55 až 65 let si to myslí téměř 64 % lidí.
  • Nejvíce si věří lidé v severních Čechách a na severní Moravě, nejhůře jsou na tom lidé z Plzeňska, Jihočeši a Pražáci.

Na desetibodové škále hodnotí Češi své sebevědomí známkou 6,36. Muži k průměru přispívají trochu vyšší hodnotou než ženy. Lépe se také vidí lidé v pokročilejším věku. Zatímco u skupiny 18 až 24 let dosahuje průměrné hodnocení na 5,9 bodu, u lidí ve věku 55 až 65 let je to 6,7 bodu. „Výzkum potvrdil, že Češi mají většinou tendenci své sebevědomí podceňovat. Ve chvíli, kdy mají hodnotit sami sebe, volí v průměru o 4 % horší známku než v případě, kdy jejich sebevědomí hodnotí ostatní,“ uvádí Adéla Denková z analytického projektu Česko v datech.

Záleží na penězích i počtu lajků

Za své sebevědomí vděčíme hlavně rodině a přátelům. Shodla se na tom naprostá většina respondentů. Pro více než třetinu Čechů jsou zdrojem sebevědomí peníze. Každý čtvrtý jej pak odvozuje od svého vzhledu a pro každého sedmého je důvodem pro sebevědomí pozitivní odezva na sociálních sítích.

  • Téměř šest z deseti respondentů označilo za nejdůležitější zdroj sebevědomí a osobní síly rodinu
  • Téměř osm z deseti respondentů rodinu jmenovalo jako jeden ze zdrojů, který jim sebevědomí osobní sílu dodává.
  • Druhá příčka patří přátelům, kteří jako hlavní zdroj sebevědomí a osobní síly fungují pro 14 % dotázaných
  • Dvě třetiny dotazovaných pak přátele zmínilo jako jeden z důležitých faktorů.

Čím více náročných situací zažíváme, tím odolnější jsme

Osobní síla i sebevědomí Čechů roste v závislosti na tom, kolik náročných situací v životě prožili. Mezi ty nejobvyklejší řadí lidé porod a výchovu dítěte, stavbu domu, péči o blízkou osobu nebo záchranu lidského života. Odolnost respondentů také posilují situace jako rozchod s partnerem či partnerkou, změna zaměstnání nebo začátek života v nové zemi.

Vzorem silného a sebevědomého Čecha jsou pro většinu lidí Václav Havel, T. G. Masaryk, Karel Gott či Jaromír Jágr. Z historických osobností Karel IV. a Jan Hus. Síla českého národa se pak ukázala hlavně v listopadu 1989 a v srpnu 1968, uvedli respondenti ve výzkumu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...