13. srpna 2018 16:32 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Spotřeba vody roste, ale nedostatek Praze nehrozí

Spotřeba vody roste, ale nedostatek Praze nehrozí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spotřeba vody roste, ale nedostatek Praze nehrozí | foto: PVK

Vlna veder, která v těchto dnech panuje v metropoli, výrazně zvyšuje spotřebu vody. V "běžném" létě míří do Prahy z úpraven vody Kárané a Želivka 3 500 l/s. Nyní v srpnu při vysokých teplotách je to 4 700 l/s. Praze však žádný nedostatek vody nehrozí, oba zdroje mají dostatečnou kapacitu.

„V případě nějaké mimořádné události je možné zapojit i Podolskou vodárnu, která upravuje vodu z Vltavy a slouží jako záložní zdroj,“ říká tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Vysoké teploty však mají negativní vliv na vodovodní síť. Roste totiž počet havárií. V posledních týdnech se zvýšil jejich počet o více než patnáct procent. „Kvůli vysokým teplotám vysychá půda a tlačí na vodovodní potrubí. Největší problémy máme s litinovými trubkami, které se v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století do tehdejšího Československa povinně dovážely z Polska,“ vysvětluje Mrázek.

Spotřeba vody roste, ale nedostatek Praze nehrozí

V době vrcholících dovolených Pražské vodovody a kanalizace doporučují svých odběratelům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostává uživatel na svůj mobilní telefon zdarma informace o všem podstatném, co se vody v Praze týká. Počínaje mimořádnými událostmi, přes plánované výluky až po aktuální ceny.

Službu nyní využívá na 32 tisíc zákazníků PVK. „Klientům jsme za první pololetí zaslali třináct a půl tisíce sms zpráv. Od startu služby v roce 2007 to bylo 890 tisíc zpráv,“ říká Tomáš Mrázek.

K přístupu ke službě SMS-INFO je nutná pouze registrace. „Při ní si klient určí, zda si nechá zasílat informace z celé Prahy, vybrané lokality či ulice. Vždy záleží na jeho volbě,“ vysvětlil Mrázek.

Zákazníci si službu mohou objednat přes webové stránky www.pvk.cz , zákaznickou linku 601 274 274 nebo 840 111 112 či v zákaznickém centru PVK – Dykova 3, Praha 10. Další možností je zaslat sms zprávu s textem VEOLIA na číslo 720 001 112, kdy bude operátor klienta kontaktovat a provede s ním rychlou a pohodlnou registraci služby SMS-INFO.

Jaké informace služba SMS-INFO nabízí:

  •  významné plánované odstávky vody
  •  velké havárie vodovodního a kanalizačního potrubí ve Vašem okolí, které by Vás mohly na delší dobu omezit v odběru pitné vody nebo v odkanalizování
  •  výjimečné provozní události s možným dopadem na zdraví a bezpečnost obyvatel (povodně, intoxikace pitné vody ve veřejném vodovodu apod.)
  •  aktuální ceny vodného a stočného, provozní dobu zákaznických center a Call center, změny adres nebo telefonních čísel

Klienti také mohou sledovat webové stránky www.pvk.cz , kde jsou informace o výlukách ve speciální sekci. Info o haváriích běží v režimu on-line včetně upřesnění, zda mají vliv na dodávky pitné vody a lokalitě, kde jsou případně umístěny cisterny s náhradním zásobováním. Vše je dostupné i na google mapách.

Pražské vodovody a kanalizace zásobují vodou 1,29 miliónů obyvatel hlavního města a 205 tisíc obyvatel Středočeského kraje. Délka provozované vodovodní sítě včetně přípojek činí 4 396 kilometrů. V loňském roce PVK do sítě dodaly 98 098 tisíc m3 vody.