17. července 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Srovnat nabídky autopojištění je dnes hračka

Srovnat nabídky autopojištění je dnes hračka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srovnat nabídky autopojištění je dnes hračka | foto: ČTK

Řešíte pojištění vašeho plechového miláčka? Chcete pro něj jen to nejlepší? Sjednat si pojištění pro váš vůz nikdy nebylo jednodušší. Každé vozidlo, které má přidělenou SPZ, musí mít sjednané povinné ručení. Havarijní pojištění už není povinné, záleží čistě na vás, zda si jej sjednáte, nebo ne.

Povinné ručení

Jak už sám název napovídá, je povinné. Musí ho mít sjednané každé vozidlo, které se pohybuje po pozemní komunikaci. Jeho účelem je ochrana před škodami, které jeho provozem můžete způsobit třetím stranám. A to je důležité si uvědomit. Nekryje škodu, kterou si způsobíte sami.

Havarijní pojištění

Kryje škody vzniklé na vlastním vozidle. Chrání vás před finančními následky škod způsobených odcizením, vandalismem, havárií, střetem se zvěří, pádem předmětu nebo živelnými katastrofami. Těmi se myslí požár, povodeň, krupobití nebo pád stromu při silném větru.

Pokud se nejedná o staré auto, vyplatí se uzavřít komplexní pojištění pro váš vůz. Tedy sjednat si povinné ručení a havarijní pojištění naráz. Díky tomu můžete ušetřit. Většina pojišťoven vás totiž odmění za sjednání více služeb naráz.

Jak pojištění vzniká?

Ať už se jedná o povinné ručení nebo havarijní pojištění, vždy je zapotřebí uzavřít smlouvu mezi pojistníkem a pojistitelem. V ní musí být jasně vymezeno:

  • Kdo je pojistník a kdo pojistitel
  • Limity pojistného plnění
  • Před jakými riziky vás pojištění chrání
  • Doba trvání pojistky
  • Způsob oznámení pojistné události
  • Výše pojistného a jeho splatnost

Při rozhodování o tom, kde auto pojistíte, už nemusíte běhat po městě a navštěvovat pobočky jednotlivých pojišťoven. V dnešní době stačí mít k ruce pár údajů, spustit internet a využít srovnávač pojištění.

Připravte si k ruce technický průkaz, poskytne vám potřebné informace jako zdvihový objem válců a výkon motoru. Kromě toho bude zapotřebí vyplnit kategorii vozidla, jeho tovární značku a model. Důležité jsou také informace o vás – věk, bydliště, zda jste fyzická nebo právnická osoba a počet měsíců, kdy jezdíte bez nehody. Pak už jen stačí počkat na nabídky jednotlivých pojišťoven.

Náš tip na závěr: Nabídky pojišťoven porovnávejte pravidelně

Jak jde čas, snižuje se hodnota vozu. Spolu s ní by se měla snižovat i cena pojištění. Proto je třeba pravidelně aktualizovat pojistnou smlouvu. Je zcela zbytečné platit i po deseti letech provozu automobilu stejnou částku za pojištění, jako když bylo nové. Vždyť hodnota vozu je tou dobu méně než 50 % pořizovací ceny.

Kontaktujte svou pojišťovnu se žádostí o novou nabídku. Tu pak porovnejte s nabídkou ostatních společností. Aktuální hodnota vozidla totiž ovlivňuje cenu pojistného. Čím je nižší cena vozidla, tím nižší bude i pojistné.

Najdete na Lidovky.cz