Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Světový den atopické dermatitidy: ekzém ovlivňuje spánek i psychiku

Na 14. 9. připadá tradičně Světový den atopického ekzému. Civilizační chronické onemocnění, které se projevuje mimo jiné suchou kůží a silným svěděním, umí znepříjemnit život člověka. V Česku se týká asi 234 000 pacientů. Medicínský pokrok přináší primárně biologická léčba.

V přímém přenosu vystoupili Prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV (třetí zleva) a Ing. Josef Pohůnek z pacientské organizace SPAE (druhý zleva). foto: Protext

„Málokterý pacient trpí jen atopickou dermatitidou, velmi často ho trápí také astma, alergie, ale i řada psychických chorob,“ vysvětlil během středeční živé debaty na českénoviny.cz prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zdůraznil výrazný vliv atopické dermatitidy na kvalitu života. Ekzém může srazit sebevědomí a ovlivnit osobní vztahy. „Atopická dermatitida se může objevit i v oblasti genitálií a způsobit tak sexuální potíže, někteří jedinci se kvůli tomu například nepokouší navazovat vztahy vůbec,“ uvedl příklad profesor.

Podle dostupných údajů žilo v roce 2022 na planetě 223 milionů lidí s atopickým ekzémem. Téměř pětina z nich byla podle dat Mezinárodní ligy dermatologických společností (ILDS) ve věku 1-4 roky. Přesto, že se ekzém vyskytuje primárně u dětí, mohou se s ním setkat i dospívající. Ve 2-3 % případů se diagnostikuje poprvé až v dospělosti. Nepříjemné jsou především projevy na viditelných místech obličeje (např. okolo očí a úst), ve vlasech a krku. Pacienti mají problém usnout. Ovlivněny jsou také volnočasové aktivity, úspěšnost ve škole a v práci. Vzplanutí kůže často ovlivňuje stres.

„Počítáme s tím, že se obecně úhrada pojišťoven za kožní choroby bude v budoucnu navyšovat,“ uvedl předseda správní rady VZP ČR Tom Philipp. „V loňském roce VZP poskytla pacientům s nejtěžšími formami léčbu za necelých 95 milionů korun,“ řekl a poukázal na fakt, že to je téměř o třetinu víc než v roce předchozím, a také více než desetinásobek oproti roku 2019 (8,3 mil Kč.), kdy u této diagnózy pojišťovna začala hradit biologickou léčbu.

Možnosti léčby ekzému závisí na jeho formě. U té mírné stačí často kůži lokálně promazávat a vyvarovat se alergenům. Pokud je ekzém těžší, je zde k dispozici léčba UV zářením. V případě opravdu těžké formy atopické dermatitidy se podle MUDr. Gkalpakiotise pacient neobejde bez vnitřní léčby. Moderní cílená terapie je ve formě injekce (tzv. biologická léčba) nebo tablety (molekulová léčba).

V přímém přenosu vystoupili Prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA,...

„Stejná biologická léčba, která funguje na atopickou dermatitidu, pomáhá i na astma. Ukazuje to propojenost obou onemocnění. Dnes je možná léčba už od 6 měsíců věku. Doufáme, že pokud například dítě zaléčíme včas, zabráníme vzniku dalších chorob a pacient nemusí absolvovat léčbu celoživotně,“ vyzdvihuje pokroky medicíny pan profesor.

Největší expert na své onemocnění bývá vždy sám pacient. Potvrzuje to Ing. Josef Pohůnek, předseda pacientské organizace SPAE (Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků). Každý by podle něj měl mít primárně přehled o své nemoci. Posloužit k tomu může interaktivní dotazník z webu proatopiky.cz, kde pacient jednoduše zodpoví několik otázek o stavu kůže a získá skóre, které mu napoví, jak atopickou dermatitidu zvládá. „V průběhu času například může sledovat zlepšení nebo zhoršení ekzému. To je důležité pro něj i pro lékaře. Výsledky si může zapisovat a hlídat tak důsledně dopad atopické dermatitidy na svůj život,“ vysvětluje pan Pohůnek.

Světový den atopické dermatitidy: ekzém ovlivňuje spánek i psychiku
Světový den atopické dermatitidy: ekzém ovlivňuje spánek i psychiku

Jeho pacientská organizace se výrazně zasazuje o osvětu o tomto onemocnění a bourání společenských mýtů. Vysvětluje primárně to, že ekzém není nakažlivý a pacientům s atopickou dermatitidou se není třeba vyhýbat. Z mnoha projektů, za kterými SPAE stojí, lze například poukázat na komiksový příběh bojovnice Exeny a mága Madera se vzácnou kůží, kteří zažívají každodenní situace, se kterými se atopici setkávají. Příběh je k dohledání na instagramu jako @atopickavyprava. Pomáhá mladým lidem především uvědomit si, že toto onemocnění nemají sami. „14. 9. je Světový den atopického ekzému, osvěta o tomto mnohdy velice nepříjemném a omezujícím onemocnění je nesmírně důležitá,“ připomíná předseda pacientské organizace SPAE, pan Pohůnek.