130 let
Veškeré rozměry můžete zakoupit v internetovém obchodě nabízejícím trampolíny...

Veškeré rozměry můžete zakoupit v internetovém obchodě nabízejícím trampolíny již 10 let | foto: Hawaj

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Trampolína – více než stoletá sranda

  •   0:01
Už Inuité věděli, jak se zabavit, a tak vymysleli něco jako je dnešní trampolína. Jen k tomu použili kůži z mrožů a taková trampolína sloužila spíš k odrážení. Dnes se používá nejen ke hře a zábavě, ale také ke sportování a dokonce má své zastoupení na olympijských hrách.

Trampolínu, nebo spíš její napodobení, využívali i hasiči v roce 1887 ke zmírnění dopadu lidí, tehdy šlo ale jen o odrazovou plachtu. Zaujala i cirkusáky a při své vynalézavosti z ní udělali atrakci, tzv. skákací postel, na které akrobati předváděli své kousky. Dnešní podobu trampolíny vynalezl až gymnasta a potápěč George Nissen se svým kamarádem Larrym Griswoldem a to v garáži v roce 1936. Pomocí pružného lana natáhli do rámu pevnou tkaninu s kruhovými otvory na krajích. Ujalo se to natolik, že zanedlouho vyráběl trampolíny sériově a dodnes některé kousky nesou jeho jméno. Například v 60. letech se k nám dovážely první kousky a v roce 1964 se konal první závod ve skákání na trampolíně a to v Rožnově pod Radhoštěm.

A jak se za druhé světové války překonával strach z pádu? Americké letectvo zařadilo trampolíny do výcviku fyzického vzdělávacího programu pro své piloty. Cílem bylo nejen snížení strachu z pádu a točení se ve vzduchu, ale zejména pro cvičení prostorové orientace a soustředěnost. USA díky trampolínám cvičily i své kosmonauty před vzletem do vesmíru. Sláva trampolín se šířila tak rychle, že zanedlouho po konci války se dokonce konala v Dallasu soutěž ve skákání na trampolíně a dnes je to uznávaný rekreační sport. Teprve od roku 2000 se tato činnost stala součástí olympijských her.

V dnešní době rozeznáváme dva druhy trampolín: soutěžní a rekreační.

V současné době rozeznáváme dva druhy trampolín: soutěžní a rekreační. Rekreační trampolíny jsou navíc vybaveny ochranou sítí vedenou po celém obvodu trampolíny s dostatečnou výškou a mají méně robustní konstrukci. Dokonce si můžeme vybrat z několika tvarů skákací plochy: kruh, ovál, obdélník nebo osmihran a také podle nosnosti.

Další zajímavostí je fakt, že lze pořídit trampolíny vybavené rukojetí pro přidržení při skákání. V USA se skákání na trampolíně rozšířilo do školní tělesné výchovy a zábavních center, které i u nás nyní získávají své místo a jsou oblíbené hlavně u dětí. Stejně tak i české školy používají při tělesné výchově trampolínu. Zajímavostí je, že například na Matějské pouti tuto hračičku mají jako jednu z atrakcí, jedná se o tzv. bungee trampolínu.

Můžeme si dokonce vybrat z několika tvarů skákací plochy: kruh, ovál, obdélník nebo osmihran.

Soutěžní trampolíny využívají gymnasté na soutěžích a letních olympijských hrách, přičemž předvádějí různé akrobatické prvky včetně salt či jiných kombinací. Tyto akrobacie poté hodnotí porota. Tento druh trampolíny má robustnější konstrukci a není vybaven ochrannou sítí. V České republice je tento druh sportu specializovanou částí Soutěžního řádu České gymnastické federace. Soutěže se můžou zúčastnit buď: jednotlivci, synchronní dvojice nebo družstva. Dále se soutěže dělí podle věkových kategorií a zda-li se jedná o soutěže mistrovské nebo pohárové.

Veškeré rozměry můžete zakoupit v internetovém obchodě nabízejícím trampolíny již 10 let na www.hawaj.cz