Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Trápí vás účty za energie? Nebojte se změnit dodavatele

Trápí vás účty za energie? Nebojte se změnit dodavatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trápí vás účty za energie? Nebojte se změnit dodavatele | foto: ČTK

Jsou vtipné, přitažlivé, atraktivní… Reklamy společností, které se prezentují v hlavním televizním vysílání, přibývá, a některé jsou opravdu přesvědčivé.

Napadlo vás ale, že ceny plynu nebo elektřiny, které vám tito dodavatelé slibují, v sobě zahrnují rozpočítanou i částku za výrobu a vysílací čas právě té které reklamy? A to sumu opravdu nemalou.

Právě na tyto nemalé výdaje musí firmy nějakým způsobem vydělat. Jak to tak už bývá, v konečném důsledku na toto doplácí zákazník. Přitom od koho budeme odebírat elektřinu nebo plyn, je svobodná volba. Nebo už jste slyšeli, že by soused od vedle měl „nekvalitní elektřinu“, protože má smlouvu s jiným dodavatelem energií? Ne, distribuční síť je stále stejná, ale elektřinu nebo plyn mohou prodávat v rámci této sítě různé subjekty k tomu oprávněné.

Elektřina a plyn jsou stále stejné, jen ceny jsou různé

Změnit dodavatele energií je přitom opravdu snadné a bude vás to stát jen minimum času. Na počátku každé změny však stojí promyšlené rozhodnutí. To určitě nemůže být založené jen na reklamě.

„Podle mediálně prezentovaných statistik vloni zhruba každý třináctý Čech změnil svého dodavatele plynu nebo elektřiny. Je zřejmé, že lidé stále víc chápou, že přechodem skutečně mohou ušetřit za rok i několik tisíc korun,“ uvádí ředitel SPP CZ Ing. Juraj Ondris.

Dodavatele elektřiny vloni změnilo více než 450 tisíc lidí, pro jiného dodavatele zemního plynu se rozhodlo 214 tisíc odběratelů. A právě středně velcí prodejci, mezi něž dodavatel elektřiny a plynu SPP CZ náleží, se v poslední době zamlouvají českým zákazníkům nejvíc.

„Často chtějí zákazníci dopředu slyšet konkrétní částku, která jim přechodem k SPP zůstane v peněžence. Nemůžeme a nechceme garantovat něco dopředu, úsporu nelze definovat paušálně. Zjednodušeně však platí: pokud topíte plynem, můžete odchodem například od tradičních velkých společností ušetřit zhruba pětinu dosavadních ročních nákladů. U elektřiny se úspora pohybuje v řádech jednotek procent. A ještě jedno doporučení: tím víc ušetříte, čím více plynu nebo elektřiny spotřebujete. Rodinný dům, kde se plynem topí, vaří i ohřívá voda, tak bude mít jinou absolutně uspořenou částku za rok než rodina z bytu v činžovním domě, která používá jen plynový sporák,“ upřesnil Juraj Ondris.

Porovnejte nabídky a v klidu se rozhodněte

Nejspolehlivější odpověď získáte, když se obrátíte na některého ze solidních a osvědčených dodavatelů energie s žádostí o konkrétní srovnání. Ti poctiví vám e-mailem nebo i poštou zašlou porovnání podle vašeho současného aktuálního účtu, takže uvidíte „černé na bílém“, zda máte o změně dodavatele uvažovat. „Nebojte se, nikdo na vás nebude tlačit, abyste se rozhodli okamžitě. V klidu vyzkoušejte i víc možností, ať se přesvědčíte, která z nabídek vám bude nejvíce vyhovovat,“ přibližuje jednání s klienty SPP pan Ondris. 

Trápí vás účty za energie? Nebojte se změnit dodavatele

Jediným důvodem, proč se vyplatí neváhat, je fakt, že v současnosti pořád ještě někteří dodavatelé nabízejí energie za nezdražené ceny proti roku 2019. Na tom můžete jen vydělat.

Poplatky jako „trest“ za změnu dodavatele? Zbytečně promarněný čas kvůli zbytečné byrokracii spojené s přechodem? Nic z toho nehrozí. Změna dodavatele plynu nebo elektřiny není nijak zpoplatněna a vše za vás vyřídí váš nový dodavatel. 

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...