Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pradědeček tyranosaurů byl trpaslík

Česko

Vědci zkoumají kostru tvora podobného obřím dravým dinosaurům, ale vážícího jen setinu jejich hmotnosti

Pokud by automobilka podle totožných plánů, u nichž by se měnilo jen měřítko, vyráběla patnáctikilové autíčko i jedenapůltunový osobák, nedopadlo by to dobře. Buď by menší vozítko bylo zbytečně předimenzované, nebo by velký stroj trpěl naprosto nedostatečnou pevností konstrukce. Přírodě se však něco podobného podařilo.

Vytvořila podle jednoho „plánu“ dva nesrovnatelně velké živočichy. Obě varianty přitom byly bezesporu plně funkční, svou životaschopnost prokazovaly v drsné konkurenci po mnoho milionů let. Řeč je o králi ještěrů Tyrannosaurovi rex a jeho nově objevené zmenšenině a prapředkovi v jednom.

Dosud neznámý druh dinosaura pochází z čínského naleziště. Fosilie byla ve vynikajícím stavu, ze „skládanky“ chybělo jen minimum dílů. Když vědci zkamenělé kosti staré 125 milionů let postupně vyprošťovali, neubránili se úžasu. Před očima jim postupně rostl tvor, který jako by z oka vypadl jednomu z největších ještěrů, jaký kdy po zemi chodil.

Mohutné nohy, zdánlivě nadproporční čelisti a komicky malé, jakoby zakrnělé přední končetiny. Všechny tyto atributy si s tyranosaury spojí každý, kdo někdy zalistoval libovolnou knihou o druhohorách ilustrovanou Zdeňkem Burianem, či kdo viděl film Jurský park. Různé rekonstrukce se liší jen v tom, jak moc nechají ještěra vzpřímeného. Chodící čelist Že v případě čínské fosilie nemůže v žádném případě jít o tyranosaura, bylo jasné na první pohled. T-rex mohl dorůst délky až čtrnácti metrů. Rekonstruovaný dinosaurus byl proti nim trpaslík. I s ocasem neměřil víc než tři metry a vážil zhruba 60 kilogramů. To se nezdá na šelmu zas tak málo, ale musíme vzít v úvahu, že tyranosauři vážili více než šest tun. A přestože byl poměr hmotnosti 1:100, vyznačují se stejnými charakteristickými rysy.

Jedinec, kterému fosilie patří, zemřel ve věku pěti až šesti let. Vědci o něm mluví jako o mladém dospělém a soudí, že ještě mohl růst. To však rozdíly v proporcích mezi ním a jeho slavnějšími následovníky ani zdaleka nevysvětluje.

Nově objevený druh dostal jméno Raptorex (v latině raptor znamená ničitel, rex=král). „Vlastně to byla čelist s nohama,“ charakterizuje tvora Paul Sereno z University of Chicago, hlavní autor studie, kterou na konci minulého týdne publikoval časopis Science.

Překvapivá podobnost nově objeveného druhu s králem dinosaurů dává vědcům příležitost lépe pochopit evoluční proces, na jehož konci bylo šestitunové masožravé monstrum. Éra obřích tyranosauroidů začala někdy před 90 miliony roky (35 milionů let po raptorexech). Tyranosauři drželi své místo na vrcholu potravního řetězce až do vyhynutí všech dinosaurů před 65 miliony lety.

Tyranosauři měli mimořádně vyvinuté čichové centrum mozku. To přivedlo některé odborníky k názoru, že tyranosauři se z velké části živili mršinami. Vynikající čich by jim skutečně umožnil vypátrat zdechlinu na velkou vzdálenost. Mrchožrouti potřebují k drcení kostí enormně silné čelisti a ty tyranosauři měli. Podle simulací mohly čelisti dospělého jedince vyvinout sílu až 60 kilonewtonů.

Jiná fakta však hypotézu o zdechlinách jako hlavním zdroji potravy vyvracejí. Podle nových objevů například tyranosauři žili ve smečkách. Spolupráce jim usnadňovala lov, zatímco při pouhém hodování na mršinách by obřím ještěrům život ve skupině výhody nepřinášel.

Ještě pět milionů let před raptorexy měli jedinci z vývojové linie tyranosauroidů „normální“ délku předních končetin. Mělo se za to, že zkracování probíhalo úměrně růstu těla. Silné svaly na zadních nohou umožňovaly tyranosaurům uštvat kořist. Díky tomu, že jejich „ručky“ byly extrémně malé, mohli i při útoku zůstat vzpřímení a uštědřit oběti zdrcující ránu mohutnými čelistmi. Jenže bez pořádných pařátů se uměl obejít už i raptorex. „Objev zásadně nabourává naše dosavadní představy,“ říká spoluautor studie Stephen Brusatte z Amerického přírodovědného muzea. „Raptorex byl zhruba tak velký, jako jsem já,“ pokračuje Brusatte. „Máme tu tedy zvíře o setinové hmotnosti Tyrannosaura rexe, které však má některé rysy, jmenujme hlavně velkou hlavu, silné svaly a miniaturní přední končetiny, o nichž jsme se domnívali, že se vyvinuly jako nezbytná adaptace druhu na razantní zvětšení velikosti.“

Raptorexovy ostatky ukazují, že zmenšení předních končetin nevyvolala až potřeba kompenzovat narůstající váhu těla. Jde spíš o oběť ve jménu hbitosti a rychlosti. Tu potřeboval i T-rex „malý“ raptorex.

Šťastný konec pašeráckého hororu Moc nescházelo a skvěle zachovaná fosilie byla pro vědu ztracena. Vykopávky totiž neprováděli profesionální paleontologové, nýbrž „hledači pokladů“ , kteří si prodejem nálezů vydělávají na živobytí. Ti zkamenělinu propašovali z Číny a nabídli k prodeji na mezinárodním černém trhu s dinosauřími kostmi. Fosilie, které ještě nebyly zcela vyňaty z horniny, před několika lety (prý zcela legálně) koupil americký oční chirurg Henry Kriegstein. Podle informací listu Chicago Tribune se zaplacená částka pohybovala v řádech desetitisíců dolarů, údajně se ani neblížila stotisícové hranici.

Kriegstein, zapálený amatérský paleontolog, rychle rozpoznal význam nálezu a kontaktoval odborníky. Kriegsteina může těšit, že se díky svému nákupu stal jedním z autorů studie v prestižním časopise a hlavně to, že s nově objeveným druhem sdílí jméno. Celý vědecký název miniaturních tyranosaurů totiž zní Raptorex kriegsteini. Jméno má uctít jeho otce Romana Kriegsteina, muže, který se vrátil z vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Po ukončení výzkumu se fosilie vrátí do Číny a bude umístěna v muzeu v provinci Vnitřní Mongolsko.

Autor: