Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Praha 10 losovala obecní byty

Česko

  12:01
PRAHA - Už popáté vyvrcholily předvánoční trhy v Praze 10 netradičním losováním. U kulturního domu Eden se včera odpoledne sešlo více než sto lidí, kteří tu s číslem v ruce doufali v životní úspěch. Šťastný los jim totiž mohl přihrát jeden z dvanácti obecních bytů. Tedy lépe řečeno smlouvu na regulovaný nájem v tomto bytě.

Mám byt! Jorga Kolářová se raduje po zjištění, že vyhrála byt v každoroční předvánoční soutěži Prahy 10. Do soutěže o 12 bytů se přihlásilo celkem 108 uchazečů. foto:  František Vlček, Lidové noviny

A jak takové losování vůbec vypadá? V poslední době je to hlavně show, při které se známí hudební interpreti snaží rozptýlit nervozitu prokřehlých lidí.

Ti se rekrutují z řad občanů Prahy 10. Nesmějí dlužit radnici za nájemné a musí mít v pořádku i platby za plyn, vodu či elektřinu. Jsou to většinou nájemníci v soukromých domech, kde platí vysoký nájem, a láká je regulovaný nájem v obecních bytech. K obecním bytům se ale jinak než losem nebo, a to je častější případ, dražbou nedostanou. Radnice Prahy 10 tyto lidi ještě před losováním rozděluje do tří skupin. Na mladé bezdětné lidi ve věku od 18 do 30 let, na manžele s dětmi do 18 let a na samoživitele s dětmi do 18 let. Každé skupině pak náleží jiná velikost bytu.

V metropoli je to událost nevídaná. Pravidelné losování o část obecních bytů se jinde ve městě nekoná. Zkušenosti s losováním bytů má kromě „desítky“ jedině Praha 6. Tam se o byty losovalo naposledy před třemi roky a lákadlo bylo ještě daleko větší než na Praze 10. Cenou pro výherce byl totiž nejen obecní byt, ale i možnost ihned ho odkoupit do osobního vlastnictví. „Bylo to opravdu veliké. Měli jsme asi šestnáct tisíc přihlášek. U škol, kde se mohli lidi hlásit, se tvořily dlouhé fronty, jaké nevyvolají ani výprodeje. Možnost privatizace obecního bytu za třetinovou cenu byla velkým lákadlem,“ popisuje velký zájem o losování v šesté městské části tamní mluvčí Martin Šalek. Šestka tehdy losovala asi čtyřicet až padesát bytů po zemřelých lidech, kteří neměli žádného dědice.

„Pro byty jsme chtěli najít nové vlastníky a rozhodli jsme se, že dáme šanci lidem, kteří se stali dílem osudu nájemníky domu v soukromém vlastnictví. Pro ně byl los šancí, jak se poměrně levně dostat k vlastnímu bytu,“ říká dále mluvčí Šalek. Obecní byt, který mohli vyhrát, měli navíc šanci od radnice odkoupit za sníženou cenu do osobního vlastnictví. Nemuseli za něj tak platit cenu vyšroubovanou v dražbě.

Chcete byt? Přeplaťte konkurenta
Právě dražba je v Praze naprosto nejčastějším způsobem, jak se dostat k obecnímu bytu. Například v Praze 10 funguje soutěž o nejvyšší první nájemné. Zájemci o obecní byt se dvakrát ročně sejdou. Formou obálkové metody pak podávají své nabídky. Radnici se navíc zaváží, že byt zrenovují.

Účast v soutěži není omezena trvalým bydlištěm účastníků. Jediným kritériem je výše nabídnuté částky. Nejvyšší částka prvního nájmu vyhrává. Radnice si tento způsob pochvaluje. „Průměrná suma nabídnutá za obecní byt na katastru desáté městské části je 350 tisíc korun,“ říká mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Po takto vysoké první úhradě platí noví nájemníci v dalších měsících již normální regulované nájemné, stejné jako jejich sousedé.
Autor: