1. února 2010 19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha bude mít babybox i v budově radnice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
V Plzeňském kraji je první babybox. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Plzeňském kraji je první babybox. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Bude to v pořadí již třiatřicátý babybox. Na rozdíl od všech předchozích ale nebude součástí žádné nemocnice. Podle informací LN začne totiž 8. března fungovat schránka pro nechtěné novorozence v budově městského úřadu Prahy 2 na Náměstí Míru.

Přístup ke schránce nebude přímo z Náměstí Míru, ale z Jugoslávské ulice.

"Praha babybox v centru města potřebovala. Jsem rád, že bude právě zde," řekl LN zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Ten se již několik let snaží o to, aby vznikl babybox v pražské porodnici u Apolináře.

Vedení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, pod které tato porodnice spadá, je však proti. Schránku pro nechtěné děti ve svém objektu mít nechce.

Hess děkuje starostce
Její zřízení na úřadě Prahy 2, který je od apolinářské porodnice vzdálený zhruba kilometr, může Ludvík Hess brát jako satisfakci. "Vzhledem ke čtrnácti odloženým dětem do jediného pražského babyboxu v Hloubětíně je zřejmé, že hlavní město další babybox potřebuje," dodal Hess.

Podle jeho slov zde vznikne schránka hlavně díky starostce druhé městské části Janě Černochové. Ta se však k jejímu zřízení zatím nechtěla vyjadřovat, udělá tak, až na chystané tiskové konferenci. "Paní starostka se ke zřízení babyboxu na úřadě rozhodla poté, co byla v loni v říjnu odložena holčička v igelitové tašce pod strom poblíž tramvajové zastávky na Karlově náměstí," prozradil Ludvík Hess. Žena tašku zaházela různými odpadky, větvemi a listím. Jen zázrakem se novorozené holčičce, která dostala pracovní jméno Terezka, nic nestalo.

Lékařská pomoc bude zajištěna
Jednání mezi Hessem a úřadem Prahy 2 probíhala zhruba tři měsíce. I přes to, že babybox nebude součástí žádné nemocnice, bude lékařská péče o případné odložené děti zajištěna. Na úřadě funguje nonstop služba. Ta také, pokud bude do schránky nějaké dítě odloženo, okamžitě zavolá záchrannou službu. Lékaři by na místo, z nedaleké nemocnice, měli dorazit nejpozději do pěti minut. "Provozní plán je propracovaný do každé sekundy. Ten ale zatím prozrazovat nebudu," řekl Ludvík Hess.

Pražský babybox bude dohromady již třiatřicátou schránkou pro nechtěné novorozence. První byl otevřen 1. června 2005 v Gyncentru v pražském Hloubětíně. Zatím poslední začal fungovat letos v lednu v Písku a 9. února bude otevřena schránka v Nemocnice Přerov. Nyní je již babybox v každém kraji. Do současné chvíle bylo do vyhřívaných schránek odloženo třicet dětí.

Najdete na Lidovky.cz