27. listopadu 2008 22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha má rozpočet na příští rok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Pražský primátor Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Pavel Bém | foto: ČTK

PRAHA Zastupitelé hlavního města schválili rozpočet pro Prahu na příští rok. Metropole v příštím roce počítá s výdaji ve výši 48,87 miliardy korun, což je asi o 4,38 miliardy více než letos. Příjmy města by se měly pohybovat ve výši 40,197 miliardy korun. Pro letošní rok se počítalo s příjmy o 3,2 miliardy nižšími. Výše příjmů a výdajů se však během roku mění. Konečné výsledky jsou tak známy až po zveřejnění výsledků hospodaření.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji pro rok 2009 pokryje město především z takzvaně dočasně volných zdrojů určených na výdaje v druhé polovině roku. Tyto peníze se ale Praze v příštím roce vrátí, dostane je ze státního rozpočtu například na pokrytí výdajů ve školství a na výkon státní správy.

Na běžné výdaje půjde v příštím roce přes 30 miliard korun, přes 18 na výdaje kapitálové. Kromě výstavby městského okruhu se chce město zaměřit především na rekonstrukci Ústřední čistírny odpadních vod, protipovodňová opatření a přípravu prodloužení trasy metra A do Ruzyně.

Dotace pro DP snížena
Primátor Pavel Bém (ODS) také vyzvedl to, že se nebude zvyšovat zadlužení města. Ke konci roku 2007 činil podle Béma dluh téměř 32 miliard korun, metropole by chtěla příští rok splatit zhruba sedm miliard.

Rozpočet kritizovali opoziční zastupitelé, celkem podali tři desítky pozměňovacích návrhů. Jediný návrh, s kterým zastupitelstvo nakonec souhlasilo, bylo navýšení prostředků pro městskou knihovnu o 14,2 milionu korun a pro Muzeum hlavního města Prahy o 5,6 milionu.

Petr Hulinský (ČSSD) chtěl ušetřit v oblasti informatiky a z financí určených na výstavbu městského okruhu a rekonstrukci čistírny odpadních vod. Prostředky na tyto investice jsou podle něj naddimenzované.

Uspořené finance navrhoval zastupitel Karel Březina (ČSSD) přesunout na investiční i provozní výdaje pražského dopravního podniku. "Dotace dopravnímu podniku je snížena pod úroveň minulého roku. Na investiční dotace je navrhováno méně než dvě miliardy korun, což je nejnižší částka za posledních deset let," poznamenal Březina.

Dvořák: Ke zdražení jízdného nebude politická vůle
"Rozpočet pro dopravní podnik je likvidační," přidala se také Petra Kolínská (SZ). "Ačkoliv kapitola doprava spolkne téměř polovinu rozpočtu - 20,8 miliardy korun - dopravní podnik dostane o celou čtvrtinu financí méně než v minulých letech," dodala. Podle ní nebudou peníze na velké opravy ani výstavbu nových tramvajových tratí, omezit se budou muset i některé linky.

Generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák dnes novinářům řekl, že navrhne zdražení jízdného. Podle něj ale ke zdražení nebude politická vůle. "Chtěli jsme navyšovat výkony, tento rozpočet nám to ale neumožní," řekl novinářům. Podle Dvořáka se budou v příštím roce pouze opravovat havarijní tratě jako loni.

Bém ale namítl, že do dopravního podniku putuje 23 procent ze sumy určené na celkové provozní náklady města, což je podle něj více než v jiných obdobných metropolích.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse