12. dubna 2010 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha odmítla změnu loterijního zákona, hazard chce kontrolovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Hrací automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrací automaty | foto: ČTK

PRAHA Zastupitelstvo hlavního města dnes jednomyslně odmítlo novelu loterijního zákona, která má omezit možnost měst při regulaci heren. Novelou by se měla tento týden zabývat sněmovna.

Jednání zastupitelstva, které mělo na programu jen tento jediný bod, se proměnilo v několikahodinovou hádku politických oponentů. Stanovisko hlavního města bylo schváleno díky hlasům zastupitelů ODS a KSČM. Zelení a sociální demokraté se hlasování nezúčastnili. Dnešní zastupitelstvo bylo svoláno narychlo kvůli tomu, aby schválilo stanovisko hlavního města k novele, kterou minulý týden projednal rozpočtový výbor sněmovny.

Podle pražských starostů znemožňuje obcím zasahovat do rozhodování, kde budou umístěny výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály. Novela je na programu úterního jednání sněmovny, není ale jasné, zda se stihne projednat. Starostové kvůli novele zorganizovali minulý týden petici, kterou už podepsalo více než 1000 lidí. K aktivitě pražských starostů se připojilo i město Velké Meziříčí. S novelou nesouhlasí ani Svaz měst a obcí České republice. "Obce musí mít možnost zajistit občanům právo na bezpečnost, veřejný pořádek a klidný život bez sociálně patologických jevů a kriminality," uvedl předseda svazu Oldřich Vlasák.

I současný stav je špatný, obce chtějí hazard kontrolovat
Města mohou v současnosti omezovat umístění výherních hracích přístrojů, samosprávy ale nemají vliv na jiná podobná zařízení, jako jsou například videoloterijní terminály. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) je tento stav také špatný a neměl by zůstat zachován.

Zastupitelé se proto zároveň usnesli, že požádají sněmovnu, aby schválila původní znění novely, které účast obcí na regulaci umožňuje. Ta ale počítá s tříletým přechodným obdobím v případě, že města herny zakážou. Pražští zastupitelé požadují, aby toto období bylo zkráceno na šest měsíců.

Bém: Novela přispívá k šíření hazardu
Zastupitelé se ještě před schválení programu asi půl hodiny dohadovali, jestli bylo zasedání svoláno v souladu se zákonem o hlavním městě. Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský upozorňoval na to, že kritizovaný pozměňovací návrh se ve výboru objevil už v polovině března a vedení města mohlo od té doby zasáhnout. "Cesta, kterou jste zvolili, je cestou politickou. Dnešní zastupitelstvo je ryze politickou záležitostí," uvedl Hulinský. Občanští demokraté svolání obhajovali. Primátor Pavel Bém přirovnal novelu k povodním, podle něj by mohlo být šíření hazardu v případě schválení zákona také nekontrolovatelné a neřízené. "Kdyby byly v Praze povodně, zastupitelstvo by se muselo také sejít rychle," konstatoval. Podle zastupitele ODS Davida Vodrážky v takovém případě není důležité, jestli byla dodržena zákonná sedmidenní lhůta pro svolání.

Jednání se odmítli zúčastnit zastupitelé Strany zelených. "Petici starostů proti novele zákona o loteriích podporujeme a podepíšeme ji. Ale dnešního jednání se účastnit nebudeme, jeho svolání je v rozporu se zákonem," řekla zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Podle Kolínské by se dnešní rozhodnutí mohlo stát "nebezpečným precedentem". Upozornila na to, že rada hlavního města před časem dvě zasedání zastupitelstva zrušila.

Čtyři různé návrhy
Ve sněmovně se v současné době nacházejí čtyři návrhy na omezení hazardu: jeden předložilo hlavní město Praha, druhý je senátní, třetí předložila KDU-ČSL a čtvrtý sociální demokraté spolu s komunisty. Kritizovanou změnu přináší poslední uvedený návrh, ke kterému rozpočtový výbor doporučil přijmout sporný pozměňovací návrh. Návrh je ve sněmovně před konečným schvalováním. Pokud se poslanci shodnou, můžou ho schvalovat již tento týden ve středu nebo v pátek.

Senátní ani pražský návrh na omezení hazardu už šanci na schválení téměř nemají, protože poslanci se jimi ještě nezabývali. Lidovecká novela je zařazena teprve do druhého čtení, ale i tak by tento týden mohla teoreticky dorazit až do fáze konečného schvalování. Předseda lidovců Cyril Svoboda však lidovecké návrhy načetl jako pozměňovací návrhy k novele z pera poslanců levice, takže by se o nich také mohlo hlasovat tento týden.

Svoboda chce například zakázat loterie po internetu nebo bankovní převody peněz určených na sázky.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz