29. března 2010 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha posílila kontrolu metra, na bezpečnost dohlíží 200 strážníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto: Lidové noviny

PRAHA Strážníci v souvislosti s ranními bombovými útoky v Moskvě důsledněji kontrolují pražské metro. ČTK to řekl náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Rudolf Blažek (ODS). Dopravní podnik již také v minulých dnech začal s instalací speciálních protiteroristických košů, vybaveny jimi jsou zatím stanice Kačerov a Pankrác. Ve zbylých zastávkách metra budou tyto koše umístěny do konce dubna, řekl mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Ondřej Pečený.

Před případným teroristickým útokem cestující v metru chrání také protichemický systém, který je ve zkušebním provozu. Odpadkové koše se do pražské podzemky vracejí po devíti letech. Odstraněny byly po teroristických útocích v New Yorku 11. září 2001 kvůli obavě, že by v nich mohly být schovány výbušniny. Nové koše podle Pečeného výbuch utlumí nebo ho usměrní ke stropu. Sníží se tak nebezpečí zranění lidí.

Praha má speciální odpadkové koše i protichemický systém
Rada hlavního města v prosinci rozhodla, že na návrat košů poskytne DPP téměř osm milionů korun. Na trasu A by se mělo vrátit 20 košů, na trasu B 25 a na trasu C 45.

Speciální koše nejsou jediným protiteroristickým opatřením. Pražský magistrát také s přispěním státu na radu bezpečnostních odborníků buduje v metru protichemický systém. Umístěn je ve třech nejfrekventovanějších stanicích. "Dokáže rozpoznat bojové chemické látky i ve stopovém množství.

Při jejich detekci podle krizových plánů okamžitě na místo vyrazí policisté a hasiči," řekl ČTK náměstek primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek (ODS).

Opatření by mělo zabránit podobnému útoku, jaký nastal v tokijském metru před 15 lety. Při teroristickém útoku prudce jedovatou látkou sarin tehdy zemřelo 12 lidí a tisíce dalších byly přiotráveny.

Systém je v současné době ve zkušebním provozu, podle Blažka je ale již plně funkční. "Ještě ale není předán," dodal. Jeho zprovoznění stálo několik desítek milionů korun.

Jedná se jenom o preventivní opatření
 Na bezpečnost v metru a dalších prostředcích městské hromadné dopravy dohlíží zvláštní útvar městské policie. Pracuje v něm 200 strážníků, mezi jejich povinnosti patří například také kontrola zavazadel, ke kterým se nikdo nehlásí. V souvislosti s ranními sebevražednými útoky v moskevském metru, při kterých zahynulo více než 30 lidí, dostali strážníci za úkol důslednější kontrolu. "Je to preventivní opatření, žádné informace o hrozícím nebezpečí nemáme," zdůraznil Blažek. Městská policie také využívá kamerový systém, který je v metru umístěn.

Po bombových útocích v londýnské hromadné dopravě v roce 2005 připravily české složky integrovaného systému v pražském metru protiteroristické cvičení, kterého se zúčastnilo asi 1500 lidí. Blažek nevyloučil, že by se podobná akce mohla v příštích měsících zopakovat. "Počítáme s tím, od posledního velkého cvičení je to již pět let," uvedl. Podle Pečeného se v metru menší cvičení konají pravidelně.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz