20. prosince 2011 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha zvažuje vypovězení smlouvy Pawlowskému

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Podnikatel Sebastian Pawlowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Sebastian Pawlowski. | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha 1 uvažuje o výpovědi smlouvy na pronájem historického domu U Lužického semináře na Malé Straně. Investor, kterým je společnost podnikatele Sebastiana Pawlowského, podle vedení radnice nenaplnil podmínky smlouvy.

Při jejím uzavírání se zavázal k obnově sportoviště a investicím do okolí, což prý dosud nesplnil. Zastupitelé proto schválili usnesení, ve kterém vedení Prahy 1 ukládají, aby pokračovalo v jednáních se zástupci investora. To má vést "k narovnání, případně ukončení smluvních vztahů", píše se v usnesení zastupitelstva.

Praha 1 uzavřela smlouvy s firmou Immovision Praha s.r.o. v roce 1999. Společnost do pronájmu získala kromě domu U Lužického semináře 42 také areál Hergetovy cihelny. Investor se měl ve smlouvách zavázat, že budovy opraví a investuje do zeleně a okolí.

Sebastian Pawlowski

Švýcarský podnikatel žije a podniká od roku 1993 v České republice. Je mediálním magnátem a realitním investorem. Zpočátku se věnoval renovaci významných budov Praze. V roce 1996 založil firmu Copa. Pawlowski bývá spojován s bývalým vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác nebo chtějí stavět multifunkční centrum Copa centrum u pražské Národní třídy.

Zatímco objekty byly zrekonstruovány, dětské hřiště a sportoviště opraveno nebylo. Podle zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) se nájemce v projektu zavázal, že do úprav okolí vloží téměř deset milionů korun. Navrhla proto, aby byla tato část smluv vypovězena a o zanedbané pozemky se postarala městská část.

Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) řekl, že s Pawlowskim o problému jednal. "Debata byla poměrně komplikovaná a výsledkem našeho jednání je nedohoda," poznamenal. Pokud by městská část podle něj vypověděla pouze část smluv, bylo by to pro investora výhodné. Nemusel by totiž pak dostát svým závazkům.

Praha 1 by podle něj měla proto vypovědět i smlouvu na pronájem domu U Lužického semináře. Hodnota objektu je vyšší než investice, které nájemce do opravy vložil, uvedl Lomecký.

Špatná smlouva

Někteří zastupitelé poukázali na to, že smlouva byla špatně uzavřena a je těžko vypověditelná. "Takhle prasáckou smlouvu jsem ještě neviděl," řekl zastupitel Jan Votoček (TOP 09). Pokud nájemník například dluží, není to prý podle smlouvy důvod k jejímu vypovězení.

Zastupitel Filip Pospíšil (Strana zelených) podotkl, že smlouvu podepsal tehdejší starosta a současný zastupitel Jan Bürgermeister (ODS). Vyzval ho, aby svůj podpis vysvětlil a aby jako spoluautor smlouvy navrhl řešení problému. "Vždycky se na starých smlouvách najde něco, co by šlo udělat lépe," reagoval Bürgermeister. Dodal, že budova je opravená a "nedělá ostudu".

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse