Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Praktiky StB v případu Nohavica

Česko

  8:10
PRAHA - „Schůzky se mnou si domlouval v hospodách, kde za mne platil útratu. Nebyl nijak přísný, k setkáním mě přemlouval.“ Bývalý agent StB vzpomíná na spolupráci s řídícím důstojníkem Janem Liberdou, mezi jehož donašeče patřil i zpěvák Jaromír Nohavica.

Jarek Nohavica. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Odhalení nových informací o spolupráci Nohavici, ale i bývalého premiéra Josefa Tošovského s komunistickou tajnou policií vyvolalo diskusi o úloze důstojníků Státní bezpečnosti. Jejich seznamy totiž nebyly, na rozdíl od tajných spolupracovníků, nikdy kompletně zveřejněny. A detailně popsány nebyly ani jejich činy. To by se mělo brzy změnit. Ministr vnitra Ivan Langer a šéf archivu ministerstva Pavel Žáček minulý týden slíbili, že zveřejní kompletní seznam příslušníků kontrarozvědky ve stavu, jaký platil ke konci roku 1989.

Odhadem jich bylo mezi 15 a 17 tisíci. Přisluhovalo jim několik desítek tisíc spolupracovníků. Loni v listopadu ministerstvo vnitra přiznalo, že stále zaměstnává osm stovek bývalých příslušníků StB. Plošné zveřejnění jejich jmen ale úřad zatím nechystá. „Příslušníky StB zpracováváme a v několika málo týdnech zveřejníme jejich seznam k 17. listopadu 1989,“ uvedl Pavel Žáček.

Mezi zveřejněnými jmény se objeví i kapitán karvinské StB Jan Liberda. Ten v 80. letech řídil síť agentů, mezi něž patřil i Jaromír Nohavica. Jeho práci pro StB lze zrekonstruovat z dochovaného personálního spisu, ale také ze vzpomínek lidí, kteří se s Liberdou v 80. letech setkali.

Jedním z nich je i bývalý agent komunistické tajné policie, kterého Liberda řídil a jenž se nyní pod podmínkou zachování anonymity rozhodl promluvit. „Svůj vztah k němu bych popsal takto: klidně by to mohl být i můj známý, se kterým bych pokecal. Ale pořád tam viselo to jeho povolání, a to byl člověk pořád ve střehu a nejistý. Jako bych seděl na rozpálených kamnech,“ řekl LN bývalý agent. Liberda podle něho patřil mezi estébáky spíše k těm méně tvrdým příslušníkům: „Byl takový dobrácký. Prostě jako obyčejný svazák.“

Liberda měl na severu Moravy na starosti „problematiku volně žijící mládeže a oblast kultury“. V únoru 1989 mu Nohavica udal organizátory petice za propuštění Václava Havla z vězení, vyprávěl mu také o setkání s Karlem Krylem.

VÍCE v dnešních LN na straně 4 !!!