Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prázdné sály a záhada pro místní. Stát se zbavuje 40 let ‚spící‘ nemocnice

Česko

  6:00
HŘEDLE - Na okraji čtyřsethlavé obce na Berounsku leží jedna ze dvou „tajných“ nemocnic v Česku. Přestože byla postavena už v 70. letech, teprve před pár lety obyvatelé Hředlí přestali spekulovat o nadpozemských jevech či utajované léčebně pro pacienty s prasečí chřipkou.

Budova rozdělená do nespočet sterilních místností byla podle úředníků kdykoli připravena na krizový plán. Každá místnost měla předem předem jasně vymezený účel. „Dovezlo by se sem zařízení a nemocnice by mohla v podstatě hned fungovat,“ vysvětluje úředník Ondřej Kuropata plány. foto:  Petr Topič, MAFRA

Místní se dozvěděli, že čtyřpatrová budova odstřižená od centra vísky měla sloužit jako záložní nemocnice pro případ války či pandemie. Serveru Lidovky.cz se nyní podařilo nahlédnout do útrob vybydlené budovy, o níž nemá téměř žádné informace ani starosta obce. (Exkluzivní fotografie najdete ve fotogalerii uprostřed textu. - pozn. red.)

„O nemocnici kolují nejrůznější fámy a legendy,“ začíná prohlídku v jejím suterénu mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Ondřej Kuropata. V obci se mluvilo například o léčbě pacientů s prasečí chřipkou i využití budovy pro uprchlíky v době migrační krize. Nejdivočejší historky mluvily dokonce o UFO.

Zahrádka paní správcové

Za zdmi udržované budovy se přitom jen dlouhé roky skladovalo základní nemocniční vybavení – od roušek a ampulek přes léky, až po lůžka pro pacienty. Těch byly podle správkyně objektu, která bydlí v levém křídle budovy přes čtyřicet let, stovky až tisíce.

„Neměli jsme to ani kam dávat, budova praskala ve švech, všechno jsme museli evidovat a pravidelně kontrolovat,“ líčí správkyně před bohatě zdobeným vstupem do jejího bytu. Ten působí v šedi a chladu prázdné nemocnice jak z jiného světa.

„Dovezlo by se sem zařízení a nemocnice by mohla v podstatě hned fungovat,“ vysvětluje Kuropata reportérce dřívější plány ministerstva.

„Podle dochovaných záznamů tu nebyl nikdo operován, ani se tu nikdo neléčil,“ říká s potutelným úsměvem Kuropata, zatímco stoupá po schodišti do prvního patra s prázdnými sály a operacemi. „Kdo ví, co se tu ale dělo v nějakých 70. letech,“ směje se a vchází do jedné z místností se zelenými kachličkami, petrolejovými lampami a umyvadly s kohoutky pečlivě zabalenými do igelitu.

Na prodej za 39 milionů

Ani postarší dáma, která objekt od jeho postavení v roce 1974 kontroluje a uklízí, o ničem takovém neví. Dokazuje to nicméně skromné vybavení nemocnice, jako například operační lampy spuštěné ze stropu či sprchy před vstupem do jednoho ze sálů. Nejeví žádné známky opotřebování. Někde se dokonce pod nánosem prachu a pavučin povalují i originální štítky s popisem předmětů.

Stát prodává za 45 milionů jeden z posledních volných pozemků v centru Prahy

Budova rozdělená do nespočet sterilních místností byla podle úředníků kdykoli připravena na krizový plán. Každá místnost měla předem předem jasně vymezený účel. „Dovezlo by se sem zařízení a nemocnice by mohla v podstatě hned fungovat,“ vysvětluje Kuropata plány.

V suterénu měla být kuchyně a sklady materiálu, ve prvním patře sály a ordinace, poslední dvě poschodí byla určena jako lůžková. „Počítalo se tu s pěti stovkami lůžek, krizové plány ale zmiňují i vyšší číslo,“ kouká do papírů úředník-průvodce.

Opiáty i krevní plazma

Ve skladovacích místnostech pak byly uloženy například zásoby krevní plazmy či opiátů, kvůli čemuž museli správci budovy jezdit na školení do Prahy. „Pak se to ale začalo všechno odvážet pryč, léky do nemocnic a zbytek nevím, to jsme neřešili,“ líčí správkyně objektu. Po revoluci se hředelský areál ještě na nějaký čas proměnil ve vojenský sklad. I takový materiál už byl ale odvezen. Detaily ovšem nejsou ani v tomto případě známé.

„Podle dochovaných záznamů tu nebyl nikdo operován, ani se tu nikdo neléčil,“ říká s potutelným úsměvem Kuropata, zatímco stoupá po schodišti do prvního patra s prázdnými sály a operacemi. „Kdo ví, co se tu ale dělo v nějakých 70. letech,“ směje se a vchází do jedné z místností se zelenými kachličkami, petrolejovými lampami a umyvadly s kohoutky pečlivě zabalenými do igelitu.

Nyní zejí rozlehlé prostory prázdnotou a působí poněkud depresivně. Spící nemocnice v Hředlích je však i nadále obestřena tajemstvím. Ještě donedávna platilo přísné informační embargo, které vyhlásili dřívější správci, tedy ministerstvo zdravotnictví a a dnes již neexistující Zdravotnické zabezpečení krizových stavů.

Do budovy se nikdo kromě šesti lidí hlídajících budovu a úředníků desítky let nepodíval. Právě nedostatek informací zapříčinil bohatou fantazii místních.

Invalidovna zevnitř: stát prodává největší budovu v historii za skoro 640 milionů

Reportérům serveru Lidovky.cz se do nemocnice podařilo dostat až poté, co úřad rozhodl o tom, že budovu s vlastním heliportem a dvouhektarovým pozemkem prodá za necelých 39 milionů. Státní instituce totiž neměly o nevyužívané zdravotnické zařízení zájem a ministerstvo již přestalo počítat s plánem záložní nemocnice.

Suterén stává jen z technického zázemí a plánované kuchyně.Techniku zakrývají...
Místní se dozvěděli, že čtyřpatrová budova odstřižená od centra vísky měla...

Naposledy se úředníci k Hředlím v úvahách vrátili před zhruba deseti lety, když hrozila epidemie prasečí chřipky. Nemocnici ale nikdy neuvedli do provozu. Nebyl důvod. Zájemci se prý už hlásí, cena jim ale přijde poměrně vysoká.

Úřad ovšem vyzdvihuje dobrý stav budovy, do níž ročně posílá statisíce za údržbu, a strategickou lokalitu. „Nemocnice byla v roce 1974 postavena v Hředlích i proto, že je dost blízko Praze a zároveň dobře izolovaná,“ vysvětluje Kuropata z ÚZSVM s tím, že by například unikla radioaktivitě v případě katastrofy.

Filmové „ateliéry“

Život do hředelské nemocnice teď po letech vdechli až filmaři. Do vstupní haly před několika dny navezli předměty evokující atmosféru komunismu. „Natáčejí tu seriál s kriminálními prvky, jehož příběh se bude vyvíjet od 70. let do současnosti,“ ukazuje úředník hromadu rekvizit.

Jaký bude další osud tajné nemocnice poté, až padne poslední klapka, však nedokáže říct. Rozhodne o tom výběrové řízení na kupce, které skončí přibližně v polovině srpna.

Spící nemocnice v Hředlích

  • Do roku 2000 byl objekt v majetku ministerstva obrany, tehdy se s ním počítalo jako se záložní nemocnicí pro potřeby státu v případě řešení válečného stavu.
  • Po roce 2000 sloužil jako sklad věcných prostředků resortu zdravotnictví. Jistou dobu se s ním počítalo jako se záložní nemocnicí pro potřeby státu v případě řešení válečného stavu.
  • V roce 2015 došlo k předání objektu na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (Usnesení vlády č. 471/2015), který nyní rozhodl o prodeji.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...