Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pražské ANO navrhlo zrušit institut, který tvoří územní plán. Krnáčová je proti

Česko

  20:04aktualizováno  21:04
PRAHA - Zástupci pražského ANO na středečním koaličním jednání s ČSSD a Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN) navrhli zrušení Institutu plánování a rozvoje (IPR), který se zabývá územním plánováním. ČTK to potvrdily čtyři zdroje z řad politiků.

Adriana Krnáčová. foto:  Michal Šula, MAFRA

IPR je příspěvkovou organizací Prahy a od září nemá ředitele, kterého vedení města odvolalo mimo jiné kvůli zpoždění přípravy metropolitního plánu.

Návrh přednesli podle informací ČTK zástupci ANO na pravidelném koaličním jednání. Důvodem zrušení má být údajně zrychlení procesů, které IPR zpracovává a vyřizuje. Která z institucí by ale širokou agendu IPR v budoucnu vyřizovala, údajně na jednání nesdělili. „Návrh neměli,“ řekl jeden ze zdrojů. Oficiálně se ke schůzce nikdo vyjadřovat nechtěl.

Krnáčová potvrdila, že návrh na jednání zazněl, avšak podle ní by nebylo dobré IPR rušit. „Ode mne takový návrh určitě nezazněl, ale je pravda, že to na jednání padlo. Je to ale absurdní a já si rozhodně nemyslím, že by to bylo reálné a hlavně ani užitečné. V tuto chvíli musíme především dělat vše pro to, abychom dokončili Metropolitní plán, a zrušení IPR by tomu rozhodně neprospělo,“ uvedla Krnáčová.

Koaliční jednání se podle primátorky netýkalo budoucnosti IPR, ale především Metropolitního plánu. „Situace je poměrně vyeskalovaná, ale náměstkyně Petra Kolínská (SZ) nás ujistila, že jeho dokončení ohroženo není,“ dodala Krnáčová.

Metro D má problém. Soud zrušil jednu z nutných změn územního plánu

Vedení Prahy v září odvolalo ředitele IPR Petra Hlaváčka, následně podali výpovědi členové týmu územního plánu a práce na něm se téměř zastavily. Od té doby se v kuloárech hovoří o krizi na IPR. Zda návrh ANO souvisí s touto situací, není jasné.

Zda se strany na zrušení institutu shodnou, není jasné. „U ničeho takového (koaliční jednání, pozn. red.) jsem nebyl a byl bych rozhodně proti. Osmdesát procent práce IPR považuji za výbornou,“ řekl ČTK při ověřování informace o plánu na zrušení IPR zastupitel a bývalý náměstek primátorky pro územní rozvoj Matěj Stropnický (ČSSD).

Praha má podle historie zveřejněné na stránkách IPR svůj institut, který se zabývá územním plánováním od roku 1920, kdy vznikla Státní regulační komise pro Prahu a okolí. Od roku 1961 do roku 1994 existoval takzvaný Útvar hlavního architekta, na který navázal Útvar rozvoje města. Ten se v roce 2014 změnil v současný IPR, který má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Autor: