Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pražské školy trápí úbytek dětí, nejvíc to pociťují učiliště

Vzdělávání

  10:05
PRAHA - Úbytek dětí pociťují základní i střední školy v Praze, často bojují o každého uchazeče. Zatímco letos opustí deváté třídy pražských ZŠ 8600 dětí, loni to bylo o 900 školáků více. Mnoho středních škol už bere bez přijímacích zkoušek a ani některá gymnázia nemají dosud naplněné třídy.

Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Podle odhadů budou navíc v hlavním městě za pár let chybět tisíce řemeslníků, Praha se proto snaží přimět mladé lidi ke studiu na učilištích.

Přestože se ve většině republiky školy slučují, Praha v lednu posvětila vznik nového čtyřletého Gymnázia Milady Horákové. Škola se prvním studentům otevře v září, výuka zde bude zaměřena na moderní české dějiny. Gymnázium však dosud nemá naplněnou kapacitu a dál přijímá uchazeče.

Končící školní rok bude naopak poslední pro Střední odbornou školu U Vinohradského hřbitova v Praze 3, kterou se magistrát rozhodl sloučit se Střední školou elektrotechniky a strojírenství Jesenická. Důvodem byl podle náměstkyně primátora Marie Kousalíkové (ODS) nízký počet studentů ve škole, stejné obory se vyučují i na jiných školách.

Se sloučením ale nesouhlasí někteří studenti i opoziční zastupitelé. "Myslím si, že musíme hledět více do budoucnosti a nevycházet z toho, že teď je situace špatná, že se nám teď nehlásí žáci na tyto obory, ale naopak snažit se o to, jak je tam nalákat," řekla zastupitelka Eva Tylová (SZ).

Řemeslo má zlaté dno
Podle statistik ÚIV by měl přitom počet deváťáků klesat ještě po následující tři roky, v roce 2012 by mělo pražské základní školy opustit 7000 dětí. Potom ovšem začne žáků zase přibývat.

"Podle našich odhadů budeme v letech 2011 až 2012 mít v hlavním městě pouze tisíc studentů v učňovských a technických oborech. Dnes je jich okolo tří tisíc," uvedla Kousalíková. I současný stav je přitom nedostatečný, největší poptávka je po kominících, lakýrnících, tesařích a zednících. Praha proto vyčlenila dva miliony korun na kampaň Řemeslo má zlaté dno, která by měla přesvědčit žáky i jejich rodiče, že výuční list je záruka dobrého budoucího uplatnění.

Hlavní město každoročně investuje podle Kousalíkové do svých škol a školských zařízení asi 550 milionů korun z rozpočtové kapitoly školství. Letos bude z těchto peněz například dokončena přístavba a adaptace šaten Gymnázia Nad Alejí v Praze 6, která bude stát 17 milionů korun, 21 milionů bude vloženo do opravy základní školy pro žáky se specifickými poruchami chování na Zlíchově.

Magistrát letos také plánuje rekonstrukci řady školních sportovišť. Například na dostavbu hřiště a sportovní haly Gymnázia Jana Keplera v Praze 6 dalo hlavní město 27 milionů korun, rekonstrukce sportoviště Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 stojí 13 milionů korun.

Desítky milionů korun vkládají do oprav základních škol jednotlivé městské části. Například Praha 2 vloží do rekonstrukcí budov základních škol 20 milionů korun, o prázdninách chce opravit objekty základních škol Slovenská, Štěpánská a Londýnská. Více než 80 milionů korun letos investuje do školství pátá městská část.

Autor: