20. prosince 2008 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský magistrát: Udejte korupčníky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Korupce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce - ilustrační foto. | foto: www.publictenders.be

PRAHA Pražská radnice má problémy s úplatky. Proto teď vyzývá Pražany, aby anonymně a přes internet oznámili, kdy a za jakých okolností se na magistrátu s korupcí setkali.

Na webových stránkách magistrátu je nyní umístěna tzv. mapa korupčních rizik, kterou by měli utvářet sami občané. Cílem je odhalit a zveřejnit ta místa radnice, která jsou k úplatkům nejnáchylnější. „Už teď mohu říci, že se většinou jedná o místa, kde se vydávají jakákoliv povolení, takže hlavně třeba stavební úřady,“ vysvětlila náměstkyně primátora Markéta Reedová.

Za řidičák si řekl 25 tisíc
Poslední odhalená úplatkářská aféra se na magistrátu odehrála letos na konci listopadu. 51letému úředníkovi z odboru dopravních přestupků se vymstilo, že si za neprávem vydaný řidičský průkaz doslova řekl o úplatek ve výši 25 tisíc korun.

To ale ještě netušil, že je přitom natáčen skrytou kamerou. Člověk, který mu potom úplatek přinesl, byl totiž „volavka“ a nahraný záznam ihned poskytl policii. Vyhazov z radnice úředníka čekal hned, stejně jako trestní oznámení. Podobných případů je podle náměstkyně daleko víc, jen se na ně nepřijde.

„Pokud může úředník magistrátu za úplatek zařídit vrácení řidičáku, který měl být zabaven, máme dvě možnosti. Můžeme zkusit takové úředníky chytit za ruku, když budou brát úplatek. Jistě ale uznáte, že se nám to nejspíš nemá šanci povést. Zbývá druhá možnost: zjistit, kde se úplatky mohou dávat, protože za ně lze něco dostat. A následně takové příležitosti znemožnit. V případě řidičáků například změnou zákona,“ píše k projektu magistrát. Mapa korupčních rizik, kterou teď magistrát bude zpracovávat, bude přesně určovat místa, kde může mít korupce živnou půdu.

Pro Pražany je na stránkách radnice k dispozici interaktivní dotazník s devíti otázkami. Lze na ně odpovídat přímo on-line a anonymně. Projekt navazuje na jednodušší Protikorupční portál. Samotná mapa rizik se dala do pohybu na začátku prosince.

Byl jste někdy požádán o úplatek? ptá se portál
Jak je podle vašeho názoru rozšířená korupce na magistrátu? Co vede lidi, aby dávali úředníkům úplatky? Byl jste někdy úředníkem požádán o úplatek? To jsou jen některé otázky, na které můžete v dotazníku narazit. Další se ptají například na to, zda jsou viníci na magistrátu náležitě potrestáni a zda je vše řádně prošetřeno.
  • 30Diskuse
Najdete na Lidovky.cz