Pražský maraton zdobily rekordy

Jedenáct let starý traťový rekord vzal za své o minutu.

Postaral se o to Keňan Patrick Ivuti, který vyšperkoval 15.

ročník Pražského mezinárodního maratonu časem 2:07:48 hodiny.

PRAHA Od roku 1998 odolával traťový rekord Keňana Elijaha Lagata. Neodolal teprve nyní. „Nejlepší běžci odvedli neskutečnou práci, rychlejší maraton se na českém území neběžel,“ pochvaloval si zakladatel pražského závodu a šéf společnosti Prague International Marathon Carlo Capalbo, kterého potěšila i skutečnost, že na start se včetně účastníků firemního běhu postavil rekordní počet 6022 běžců.

Vítěz Patrick Ivuti, který předloni vyhrál maraton v Chicagu, si pochvaloval počasí. „Pomohlo, že od čtvrtého kilometru se obloha zatáhla,“ pravil třicetiletý Keňan, který za svůj triumf získal automobil Volkswagen Scirocco a na prémiích posbíral celkem 56 000 eur -šestnáct tisíc za první místo, třicet tisíc za čas pod 2:08 hodiny a deset tisíc za nový traťový rekord.

„Vynikající byla i týmová spolupráce. Bez kolegů vpředu by rekord nebyl možný, dotlačili jsme se k němu kolektivně,“ naznačil jedenáctý keňský vítěz Pražského maratonu, že vyhrané peníze nezůstanou pouze v jeho kapse.

V první dvanáctce doběhlo sedm Keňanů, dva Portugalci, dva Etiopané a Ukrajinec Antoněnko, který se probil na čtvrté místo a bral za ně 3000 eur.

Jediné, co mohlo Ivutiho mrzet, byla skutečnost, že o dvě vteřiny zůstal za svým osobním rekordem z Chicaga v roce 2005. „Jenže mě to nemrzí, vím, že jsem pro to udělal všechno. Navíc dobře vím, že členitá pražská trať je jedna z nejobtížnějších,“ poznamenal.

Závod žen ovládla Ruska Olga Gloková, jež v konkurenci dosáhla třetího nejlepšího času v historii závodu - 2:28:27. Podle výsledkové listiny doběhla jako nejlepší Češka triatlonistka Vendula Frintová na 64. místě, sama to ale dementovala. „To je omyl, absolvovala jsem jen deset kilometrů,“ uvedla pro LN.

Mistryní republiky se tak stala 46letá Iva Martincová, jež doběhla na 89. příčce za 2:55:31 hod.

Vzpomínka na prvního vítěze Na stejný titul mezi muži nečekaně dosáhl naturalizovaný Čech Mulugeta Serbessa (37), původem Etiopan, který v Praze vystudoval medicínu a nyní má v Týně nad Vltavou soukromou ambulanci. „Nejsem už žádný běžec, čtyři roky jsem nezávodil, vrátil jsem se k tomu nedávno,“ uvedl Serbessa, jenž doběhl na 15. místě za 2:27:16. „Přijel jsem po páteční a sobotní službě v ordinaci. Ostatní kluci jsou lepší, ale zřejmě se báli dnešního tepla,“ dodal skromně.

Dříve působil při Pražském maratonu jako běžec, ale i coby tlumočník. „Poprvé při úvodním ročníku v roce 1995, kdy vyhrál můj krajan Tummo Turbo. Loni doma zahynul při havárii autobusu,“ přiblížil, že Pražský maraton může mít také smutné stránky, byť nepřímo.

***

Výsledky Pražského maratonu Muži: 1. Ivuti 2:07:48, 2. Kibiwott 2:07:54, 3. Mungara (všichni Keňa) 2:10:29, 4. Antoněnko (Ukr.) 2:10:54, 5. Feiteira (Portug.) 2:11:57, ... 15. SERBESSA (mistr ČR pro rok 2009) 2:27:16, 19. PECHEK 2:27:53, 20. ŠTEFKO 2:28:02. Ženy: 1. Gloková (Rus.) 2:28:27, 2. Sebokaová 2:30:39, 3. Mutalová (obě Etiop.) 2:32:43, 4. Kirukiová 2:33:02, 5. Toroitichová (obě Keňa) 2:33:22, ... 89. MARTINCOVÁ (mistryně ČR pro rok 2009) 2:55:31, 98. ŠIBRAVOVÁ 2:56:24.