1. října 2010 9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský okruh zpomalil, maximální rychlost je 100 km/h

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nově otevřený Pražský okruh a jeho přilehlé komunikace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově otevřený Pražský okruh a jeho přilehlé komunikace | foto: Lidové noviny

PRAHA Řidiči pojedou po pražském okruhu pomaleji. Od čtvrtečního odpoledne byla maximální rychlost snížena z dosavadních 130 na nejvýše 100 kilometrů za hodinu. Dohodli se na tom zástupci Ředitelství silnic a dálnic, policie a společnosti Eltodo dodávající dopravní značení. Informovala o tom mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Maximální možná rychlost v tunelech zůstává na 80 kilometrech za hodinu. Na nové dopravní tepně se v minulých dnech stalo několik nehod, na které nedokázal adekvátně zareagovat automatický systém řízení dopravy.

Doba, po kterou bude maximální rychlost snížena, není podle Vápeníkové přesně stanovena. Rychlostní limit by měl být opětovně zvýšen poté, co bude doladěna technologie takzvaného liniového řízení dopravy, které poté bude fungovat v plně automatickém režimu.

Čtěte také

Okruh je první českou dálnicí s liniovým řízením dopravy, hlavní součástí toho systému je hustá síť proměnných příkazových značek, využívá také například detektory provozu ve vozovce, varovný meteorologický systém nebo kamery.

Minulý týden v pátek automatický zabezpečovací systém například zastavil obousměrně dopravu v Lochkovském i Cholupickém tunelu na novém úseku okruhu. Systém tak zareagoval na kamion, který vezl nadměrný náklad.

Tuto středu blokovaly provoz téměř čtyři hodiny v Cholupickém tunelu dvě nehody. Nejprve po 10:00 zastavila provoz v tunelu nehoda pěti kamionů a následně v poledne další kolize osobního auta s nákladním. Světelné informační tabule nefungovaly a řidiči se o uzavření části pražského okruhu dozvěděli po pěti kilometrech z návěsti.

Nová jihozápadní část pražského okruhu byla otevřena minulý týden v pondělí, novostavba za 18,3 miliardy korun vede mezi Modleticemi u D1 a Slivencem. Vznikl tak ucelený úsek okruhu, který propojuje chomutovskou rychlostní silnici R7, karlovarskou R6, plzeňskou dálnici D5, výpadovku na Písek a brněnskou D1.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.