Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pražští radní schválili změnu zákona o památkové péči. Praha by tak mohla rozhodovat o památkách bez ohledu na názor NPÚ

Česko

  14:47
PRAHA - Praha chce iniciovat změnu zákona o památkové péči. Památkáři magistrátu by mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ). Zároveň by vlastník kulturní památky či projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Změna má urychlit práce při obnově památek. Podle NPÚ by změna znamenala likvidaci památkové péče a důvody pro změnu uváděné magistrátem jsou zástupné.

Pražský hrad, ilustrační foto. foto: MAFRA - Michal Sváček

Návrh ještě musí projednat pražští zastupitelé. Pokud jej schválí, město pošle návrh do Sněmovny. Praha ze zákona může předkládat návrhy zákonů či jejich novely. „Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu, který schválili radní.

Změna má pomoci zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s NPÚ projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně. V dokumentu je rovněž napsáno, že změna sníží riziko korupce. Náklady úřadům vzrůst nemají. „Navržená změna s sebou přinese vyšší nároky na odbornost zaměstnanců státní správy, na čas věnovaný vyřizování žádostí a tedy i požadavek na zvýšení počtu pracovních míst,“ píše se v materiálu.

„Kulturní dědictví je tím nejcennějším, co naše země má a je navíc i zdrojem nemalých příjmů z turistického ruchu. Oceňují to ostatně odborníci i laici z celého světa včetně faktu, jakým způsobem se o památky dokážeme starat a jak se zde i přes silné tlaky dokáže hájit veřejný zájem na ochraně tohoto dědictví. Je smutné, že právě vedení hlavního města Prahy, historického skvostu zapsaného na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, si tuto skutečnost neuvědomuje,“ uvedl mluvčí NPÚ Jan Cieslar.

V materiálu město vytýká NPÚ, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné, a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Současný systém je zdlouhavý

„Současný systém je možná někdy těžkopádný a zdlouhavý, ale rozhodně neotevírá dokořán dveře korupčnímu prostředí. Je proto třeba se ptát, co je hlavním smyslem návrhu, který by ve svém důsledku znamenal likvidaci odborné památkové péče nejen v Praze, ale i v celé ČR a kdo by z něj měl největší prospěch. Důvody pro navrhovanou změnu uváděné primátorkou Krnáčovou jsou, dle našeho názoru, zcela zástupné,“ uvedl Cieslar.

Návrh novely musí ještě projednat zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do Sněmovny. Zda se jím budou poslanci zabývat, bude záležet na jejich rozhodnutí. Pražští zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Praha využila v minulosti své zákonodárné iniciativy několikrát. Naposledy vytvořila novelu živnostenského zákona, která by nově upravuje průvodcovskou činnost v Praze. Důvodem jsou nekvalifikovaní průvodci bez licencí.

Radní Prahy schválili další rekonstrukci Staroměstské radnice

Staroměstskou radnici čeká další rekonstrukce. Kromě hlavního objektu se bude týkat z velké části přilehlého domu U Minuty. Záměr zadat zakázku na práce za 130 milionů korun v úterý schválili pražští radní. Úpravy radnice mají být spíše technického rázu a mají zlepšit využitelnost budovy pro turistický ruch, svatby a další akce. V domě U Minuty vznikne výstavní prostor. Konstrukční stavební změny se podle schváleného materiálu budou týkat jen částí radnice vybudovaných ve 20. století. Původní historické konstrukce tak zůstanou zachovány. "Využití Staroměstské radnice se nemění, pouze se upravují prostory tak, aby mohly být využívány současně a nekřížily se provozy turistů, svatebčanů a také účastníků akcí pořádaných magistrátem," píše se v materiálu. Magistrát už má na rekonstrukci stavební povolení. Naopak památkově cenný dům U Minuty, který vznikl začátkem 15. století, by se měl podle představ magistrátu dočkat nového využití jako veřejně přístupný výstavní prostor. Ve čtyřech takzvaných radničních domech, ke kterým se dům U Minuty řadí, město už loni založilo Pražské kreativní centrum a poskytlo je za výhodné ceny různým organizacím. Sousední dům U Zlatého rohu využívá například Skautský institut. Poslední měsíce Praha rekonstruuje věž Staroměstské radnice. V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci. V březnu se na věž vrátily věžní hodiny. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové do letošních oslav 100. výročí vzniku Československa. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 55 milionů korun bez DPH.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...