11. prosince 2008 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přeběhlík Pohanka složil mandát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 196Diskuse
Michal Pohanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Pohanka | foto: ČTK

PRAHA Poslanec Michal Pohanka, který nastoupil do sněmovny jako člen ČSSD a nyní patří k nezařazeným, složil poslanecký mandát. Vládní koalice tak ve sněmovně ztratila jeden hlas. Své rozhodnutí vysvětlil snahou o otevření prostoru pro dohodu ČSSD s ODS, která má zajistit "důstojný průběh" předsednictví Česka v EU a usnadnit spolupráci v době, kdy na Česko dolehne světová finanční krize.

Svůj záměr konzultoval Pohanka s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). "Ano, řekl jsem mu tento svůj názor, rozhodně nebyl nadšen. Měli jsme krátký rozhovor, kdy mě žádal, abych si svůj krok pořádně rozmyslel," uvedl Pohanka v rozhovoru s publicistou Zdeňkem Šarapatkou v televizi TV brněnská 1. Popřel, že by na něj premiér vyvíjel jakýkoli nátlak. Uvedl také, že odchází v době, kdy je schválen rozpočet a ODS je po kongresu stabilizovaná.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek nechtěl dnes předjímat, jak Pohankův odchod ovlivní poměr sil ve sněmovně. "Dochází k určitému posunu. Znova bych chtěl panu (premiérovi Mirkovi) Topolánkovi připomenout, že vláda, kterou vede, je vláda menšinová," řekl novinářům v Brně Paroubek na dotaz, zda nyní podnítí nové hlasování o důvěře vládě. S Topolánkem bude příští týden jednat o
podmínkách spolupráce. Také on uvedl, že nikdo z ČSSD v posledních dnech nevyzýval Pohanku k odchodu ani na něj nevyvíjel nátlak.

Pohanku nahradí Kočí
Ve sněmovně Pohanku nahradí sociální demokratka Irena Kočí z Moravského Krumlova. Pohanka totiž do sněmovny kandidoval za ČSSD. Po volbách v roce 2006, které skončily patem, se rozhodl podpořit vládní koalici spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem. S lídry trojkoalice uzavřeli tito dva takzvaní přeběhlíci dohodu o toleranci. Pohanka ze strany
vystoupil, Melčáka ČSSD ze svých řad vyloučila. Oba patří ve sněmovně k nezařazeným poslancům, kterých bylo až doposud osm.

Kočí na mandát pomýšlí už několik měsíců, původně měla nahradit nového hejtmana Michala Haška, který chce ze sněmovny odejít příští rok. Kočí dnes řekla, že nevidí rozdíl v tom, jestli nahradí Pohanku či Haška, ale že Pohanka měl odstoupit už dávno. "Já určitě budu poslanec, který bude hlasovat se svým klubem," uvedla. Slib by měla složit 17. prosince. ČSSD by tak nyní měla ve sněmovně o jeden hlas posílit. Místo 70 členů bude její poslanecký klub mít o jednoho navíc. Levice - tedy ČSSD a KSČM - bude
mít v dolní komoře 97 z celkem 200 zákonodárců. Ani koalice nemá oficiálně většinu. Ve frakcích vládních stran je 96 poslanců. S prosazováním návrhů vládě pomáhají právě nezařazení.

Paroubek Pohankův krok přivítal
Paroubek Pohankův krok přivítal, ačkoliv prý přišel dva roky po
nejvhodnějším okamžiku pro odchod ze sněmovny. "Je to i výzva dalším pánům, kteří opustili klub ČSSD, aby se zachovali stejně mužně jako pan Pohanka, který dal přednost svému klidu před výčitkami voličů. Prospělo by to politické kultuře, spekulace o politické korupci otravují politický život a nedělají dobře jménu České republiky," uvedl Paroubek.

Jeho přání nevyslyší poslanec Petr Wolf. ČTK tento odpadlík z řad ČSSD řekl, že mandát v žádném případě nesloží. Devětatřicetiletý Pohanka je vystudovaný lékař. Specializuje se na gynekologii, porodnictví a sexuologii. Pohankovo jméno padlo před pár lety
i na záznamu skryté kamery v reportáži televize Nova o možných machinacích s penězi z fondů EU. Starosta Budišova Ladislav Péťa, který je z nich podezřelý, Pohanku považoval za "hráče" a člověka, s jehož pomocí podle Novy počítal. Péťa na záznamu Novy mluvil o možné vazbě na projekt mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které vzniká právě v nemocnici u svaté Anny. Pohanka spojitost s Péťou a jeho společníky popřel.
Lidovky.cz
  • 196Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?