Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Před 30 lety se milionům lidí zhroutil svět. Byl zastřelen John Lennon

Lidé

  8:04
NEW YORK/PRAHA - Poslední hodiny života Johna Lennona nijak nevybočovaly z obvyklého kolotoče, který se i deset let po rozpadu legendárních Beatles kolem této ikony točil. Se svou manželkou Yoko Ono nafotil s Annie Leibovitzovou slavnou "nahou" fotku a věnoval se propagaci svého alba Double Fantasy. A také se podepisoval svým fanouškům, mimo jiné také jistému Marku Chapmanovi.

John Lennon foto: ČTK/dapd

Pět hodin poté, když se Lennon vracel ze studia, na něj stejný chlapík pětkrát vystřelil. V New Yorku bylo 22:50. O necelou půl hodinu později byl čtyřicetiletý Lennon prohlášen za mrtvého.

Milionům lidí ze všech koutů zeměkoule se před 30 lety, 8. prosince 1980, zhroutil svět.

Vraždu plánoval tři měsíce
Chapmanův život byl plný zvratů. Rodák z texaského Fort Worth trpěl vzácnou formou autismu, jako mladík si prožil drogové období, trpěl různými obsesemi, navštěvoval psychiatra a někdy kolem roku 1971 se dal na víru. Pracoval v křesťanském sdružení YMCA a údajně byl oblíbený mezi dětmi.

Chvílemi se živil i jako údržbář. Od roku 1977 žil v Honolulu. Někdy v této době prý začal uvažovat o sebevraždě a byl přímo posedlý knihou Davida Salingera Kdo chytá v žitě. Svět dospívajícího Holdena Caufielda a jeho odpor k duchovně vyprázdněnému světu mu byl blízký a román držel v ruce i ve chvíli, kdy zastřelil Lennona.

Chapman uvedl, že vraždu Lennona začal plánovat o tři měsíce dříve poté, co ho zahlédl na obalu desky Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band: "Když jsem uviděl jeho tvář, všechno zapadlo do sebe, objevilo se řešení pro můj problém, že jsem zmatený a cítím se jako nula. A já si řekl: Nebylo by to něco, kdybych ho zabil? Stal bych se slavným, byl bych někým, a ne ničím." Do New Yorku se vypravil již v září a říjnu 1980, tehdy se ale zabít Lennona ještě neodvážil. Do New Yorku poté dorazil dva dny před vraždou.

Osudný den si koupil svou oblíbenou knihu Kdo chytá v žitě a odešel k budově Dakota ležící nedaleko Central Parku, ve které Lennon bydlel s Yoko Ono a pětiletým synem Seanem. Celé odpoledne potom postával s ostatními fanoušky před vchodem a kolem 17:00 mu Lennon dokonce podepsal album Double Fantasy.
Lennon se podepsal i svému vrahovi Marcu Chapmanovi.

Mezi muži proběhla krátká zdvořilostní konverzace. Tento okamžik náhodou vyfotografoval Paul Goresch a jeho fotka patří k nejslavnějším svého druhu.Poté Lennon odjel do nahrávacího studia a domů se vrátil kolem 22:50.

Chapman byl stále na místě a když Lennon vstupoval do domu, pětkrát na něj vystřelil "osmatřicítkou". Čtyři kulky Lennona zasáhly, fatálním bylo přetnutí krční tepny, což zapříčinilo ztrátu asi 80 procent krve. Lennon ještě udělal pár kroků a zhroutil se na schodišti. Dlouho se uvádělo, že Chapman před výstřely Lennona oslovil, což ale Chapman později popřel.

Marc Chapman

Poslední slova Lennona údajně byla: "Střelili mě! Střelili mě!" Chapman zůstal na místě až do příjezdu policie. Lennona rychle odvezli do Rooseveltovi nemocnice, ale ztráta krve byla obrovská. V 23:15 byl prohlášen za mrtvého.

Lennon byl zpopelněn ve Ferncliffském krematoriu a na přání Yoko Ono se nekonal pohřeb. Na její přání držely 14. prosince miliony lidí po celém světě deset minut ticha. Smutek, zmar a současně i zlost fanoušků Lennona po celém světě byla ale ohromná. Chapman byl v červnu 1981 shledán vinným z vraždy druhého stupně a odsouzen k doživotí ve státní věznici Atticas s možností požádat po dvaceti letech o prominutí zbytku trestu. Několik Chapmanových žádostí o předčasné propuštění bylo zamítnuto, ta poslední letos v září.

John Lennon

Jedním z motivů Chapmana byl prý Lennonův výrok, že Beatles jsou slavnější než Ježíš. Jindy Chapman prohlásil, že zpěváka zabil proto, že sám nic neznamenal a chtěl, aby si jej lidé všimli. "Měl celý svět na řetězu a já jsem cítil, že nejsem ani jeho článkem," vysvětloval. Letos v září opět vyvolal rozruch tvrzením, že kromě Lennona plánoval zabít i herečku Elizabeth Tailorovou, dalšího z Beatles Paula McCartneyho a další. Na otázku, proč si vybral Lennona, odpověděl, že to bylo nejsnazší.

PŘIPOMÍNKY VÝROČÍ

České muzeum hudby v Praze připomene 30. výročí smrti Johna Lennona. V den tragické události 8. prosince je v muzeu připraven vzpomínkový večer, který koresponduje s právě konanou výstavou Beatlemanie!. Vzpomínkové akce se konají i na jiných místech.

V rámci pořadu Noční proud nabídnou jeho moderátoři Zdeněk Vrba a Miloš Skalka jako hlavním program diskotéku ve stylu oldies, návštěvníci muzea se však mohou také těšit na vystoupení Mira Žbirky, Pavla Sedláčka a Karla Kahovce.

V Muzeu české hudby se od začátku června koná výstava Beatlemánie! věnovaná legendární britské kapele Beatles a stopám, které zanechala na diskotékách i v srdcích českých posluchačů. Výstavu do listopadu navštívilo 20.000 lidí a organizátoři prodloužili její trvání do 10. dubna.

V roce, kdy uplynulo 70 let od narození a 30 let od úmrtí Lennona, vyšla v České republice také kniha Johna Blaneyho John Lennon - Jeho život. Obsahuje fotografie zachycující mnoho událostí a významných okamžiků Lennonova života - dětství a dospívání, které prožil v Liverpoolu, období slávy s Beatles i seznámení s Yoko Ono a jeho politickou aktivitu.

John Winston Lennon se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. V 15 letech se rozhodl, že bude následovat cestu svých hudebních idolů, jakými byl například rokenrolový král Elvis Presley. A jako jeden z lídrů Beatles jejich slávu překonal. Lennon byl zdatným písničkářem a v kapele fungoval v tvůrčím tandemu s Paulem McCartneym. V roce 1970 se "brouci" rozpadli a Lennon se věnoval sólové dráze. Největší úspěch zaznamenala jeho deska Imagine (1971). Hudebně spolupracoval i se svou druhou manželkou Yoko Ono, se kterou se také zapojili do mírového hnutí. Pracovně se Lennonovi dařilo, jeho osobní život ale nebyl šťastný. Lennon byl jako člověk složitou osobností - navenek suverénní až drzý, v soukromí pak rozervaný a stíhaný depresemi.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...