22. listopadu 2008 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předsedkyní francouzských socialistů je Aubryová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Martine Aubryová je první ženou v čele francouzských socialistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martine Aubryová je první ženou v čele francouzských socialistů. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Pouhých 42 hlasů. Přesně díky tomuto rozdílu se do čela francouzských socialistů dostala poprvé v historii žena. Starostka Lille Martine Aubryová porazila svou rivalku Ségolene Royalovou takto těsným rozdílem i přes to, že voleb se zúčastnilo 130.000 lidí.

Opoziční Socialistická strana se ocitla v šoku - potvrdila tak svůj hluboký rozkol a oživila spekulace o svém možném rozpadu. Příznivci poražené kandidátky výsledek zpochybnili a nejprve chtěli přepočítat hlasy, pak Royalová vyzvala k opakování voleb s prvním kolem opět ve čtvrtek.

Aubryová naopak prohlásila, že proto není žádný důvod a že odcházející první tajemník strany François Hollande její názor sdílí. Hollande, který se sám k situaci zatím veřejně nevyjádřil, by měl patrně na středu svolat širší vedení strany, které má oficiálně potvrdit výsledky. Na zasedání takzvané stranické národní rady nový předseda přednáší svůj první projev a vytyčuje své plány do budoucna.

Opozice: Vítězství si vzít nenecháme
Těsný výsledek vyvolal velké zklamání u příznivců Royalové, ačkoli průběžné sčítání nejprve naznačovalo její výhru. Někteří přívrženci neúspěšné kandidátky již dříve po oznámení prvních nepříznivých předběžných výsledků odmítli připustit porážku.

"Nenecháme si ukrást vítězství," prohlásil jeden z blízkých spojenců Royalové Manuel Valls. "Z našeho hlediska Martine Aubryová nevyhrála," přisadil si další aktivista Julien Dray, který se připojil k hlasům vyjadřujícím podezření, že hlasování provázely někde nesrovnalosti.

Výsledek voleb ovlivnily zřejmě až hlasy ze zámořských území Francie. U stoupenců Aubryové se na jedné straně objevila úleva, ale na druhé zase roztrpčení nad tím, že úspěch nebyl jednoznačnější. Vyvstala tak otázka, zda se Aubryové podaří po jejím Pyrrhově vítězství opět stmelit stranu.

Strana je roztříštěná
Obvinění z nesrovnalostí přitom tábor Aubryové jednoznačně vyvracel. "Jsme na pokraji výbuchu. Množí se provokace. Francouzům hrozí, že se probudí do rána se socialistickou stranou v žalostném stavu," stěžoval si v noci jeden činitel strany. Podle politologa Pascala Perrineaua strana, která je poprvé v dějinách tak přesně rozdělena napůl, za svou situaci draze zaplatí.

Aubryová podle vedení strany získala v pátečním hlasování 50,02 procenta hlasů, její soupeřka Royalová 49,98 procent. Z celkového počtu 233.000 členů strany jich hlasovalo 137.116, tedy 58,87 procenta členů strany. Ve čtvrtečním prvním kole hlasování přitom podpořilo Royalovou přes 43 procent stranických voličů. Její soupeřce dalo hlas 34,7 procenta lidí.

Nepřesvědčivé vítězství by ani jedné z kandidátek neulehčilo snahu sjednotit roztříštěnou stranu, aby by tak mohla úspěšně čelit konzervativcům prezidenta Nicolase Sarkozyho v parlamentních volbách v roce 2012. Rozkol socialistů může podle prvních reakcí pozorovatelů jedině nahrávat vládní pravici, která je jinak otřesena hospodářskou krizí, jež začala na zemi stále více doléhat.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Grafton Recruitment Praha
Vedoucí údržby

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč