5. prosince 2008 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předsednictví zahájí premiér, ne prezident

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Hans-Gert Pöttering | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hans-Gert Pöttering |

PRAHA S projevem při zahájení českého předsednictví v EU vystoupí v lednu v Evropském parlamentu (EP) patrně jen premiér a budoucí předseda Evropské rady Mirek Topolánek. Prezident Václav Klaus by k europoslancům mohl promluvit nejspíš až v únoru nebo březnu, řekl šéf EP Hans-Gert Pöttering.

V médiích se původně spekulovalo o tom, že spolu s Topolánkem by v europarlamentu na začátku předsednictví mohl být i Klaus. Pokud podle Pötteringa Klaus bude chtít k europoslancům hovořit, měl by volit slova tak, aby zohlednil celkové zájmy EU. "Pokud by u nás chtěl vystoupit s projevem, očekávali bychom, že by pronesl řeč, která by posloužila nám všem a EU," zdůraznil Pöttering po jednání s vicepremiérem pro EU Alexandrem Vondrou (ODS). Ten slibuje, že Česko bude v čele unie konstruktivní.

Čestný předseda vládní ODS Klaus je znám svými kritickými názory na unii. Nyní odmítá Lisabonskou smlouvu, která má reformovat činnost rozšířené EU. Předseda Evropského parlamentu naopak tento dokument považuje za dobrý a ve čtvrtek prohlásil, že na ratifikaci smlouvy v Česku bude záviset i úspěch českého předsedání unii. ČR je poslední země EU, která se k Lisabonské smlouvě nevyjádřila. Ratifikací by Praha vyslala dobrý signál, dodal
Pöttering.

Prezident v EP až 19. února?
Klaus vyvolal v EU poprask při své návštěvě Irska, kde podpořil odpůrce "Lisabonu", přestože tamní vláda hledá cestu, jak tento dokument ratifikovat. Irové totiž dokument odmítli v referendu. Vedle Klause v ODS Lisabonskou smlouvu odmítají i někteří ostatní členové této největší strany vládní koalice.

Pöttering již ve čtvrtek řekl, že za předsedajícího rady považuje Topolánka, nikoli Klause. Hlava státu v srpnu uvedla, že na předsedání se bude také podílet stejně jako český parlament. V Lidových novinách se objevily informace, že Klaus by mohl vést summit EU a Kanady a že by mohl vystoupit kolem 14. ledna v europarlamentu s projevem spolu s Topolánkem. Klausovo případné vystoupení v EP ale Pöttering považuje za pravděpodobné
až kolem 19. února.

Vondra Pötteringovi přislíbil, že Česko je připraveno hledat v EU shodu. "Nebude to doba k nějakému velkému ukazování svalů, nebude to doba nějakého ideologického heroismu," řekl Vondra. Europoslanci se sešli také se zástupci českého parlamentu, s nimiž hovořili
jak o předsednictví, tak o ratifikaci Lisabonské smlouvy o budoucím uspořádání EU. Předseda Senátu Přemysl Sobotka řekl, že obě komory by měly smlouvu projednávat příští týden. Výsledek nechtěl odhadovat. "V každém případě si myslím, že je potřeba dát nám čas a oni to akceptují," uvedl předseda Senátu.

Čeští zákonodárci a evropští poslanci se podle něj dohodli na setkání příští rok v Bruselu, jehož základním tématem má být "New Deal for Europe". Na konferenci se má mluvit i o českém tématu Evropa jako místo podnikání, dodal Sobotka. Dvoudenní návštěva Pötteringa a šéfů europarlamentních politických frakcí v Praze dnes skončí. Je první z významných akcí v rámci blížícího se českého předsednictví.
Lidovky.cz
  • 5Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz