Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi kolem Babišových příjmů a nákupu dluhopisů

Česko

  17:34
Andrej Babiš, ministr financí a šéf hnutí ANO, postupně zveřejňuje další a další informace o svých příjmech za posledních 11 let. Snaží se tak rozptýlit pochybnosti, které se vynořily kolem jeho nákupu korunových dluhopisů Agrofertu v roce 2012. Server Lidovky.cz přináší souhrn dosud známých faktů.

Andrej Babiš během prvního dne druhé vlny EET. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za kolik nakoupil Babiš dluhopisy?
Současný český vicepremiér nakupoval dluhopisy svého Agrofertu v letech 2013 a 2014 a celkem za ně zaplatil 1,556 miliardy korun (hodnota cenných papírů byla 1,48.miliardy korun, zbytek činily poplatky). Transakci Babiš doložil na začátku letošního roku tak, že zveřejnil prohlášení banky UniCredit. Protože šlo o korunové dluhopisy, nemusel z nákupu platit daň. Babiš vysvětluje transakci tím, že koncern Agrofert potřeboval peníze na investice. „Agrofert je firma, která vydala dluhopisy na deset let, protože si potřebovala zajistit dlouhodobé peníze,“ tvrdí.

Měl na nákup Babiš peníze?
Zde začaly první pochybnosti. Server Echo24.cz spočítal, že Babišovi nemohly stačit jeho zdaněné příjmy, protože do roku 2014 si podle dostupných informací vydělal 1,48 miliardy korun. Ministr financí následně přišel s vysvětlením, že měl také významný nezdaněný příjem, konkrétně v letech 2009 až 2011 prodal akcie společností AFEED, AFEED CZ a Profrost za 747 milionů korun svému Agrofertu. Dohromady si tedy vydělal přes dvě miliardy, takže by měl na nákup dluhopisů Agrofertu.

Jenže místo rozptýlení pochybností se vynořily další otázky: nechtěl se miliardář a současný ministr financí, který se bije za to, aby podnikatelé řádně a důsledně platili daně, jen vyhnout povinnosti platit daně? Dluhopisy Agrofertu po jedné koruně koupil těsně před tím, než pravidlo, které umožňovalo nedanit z nich výnosy, skončilo. A proč Agrofert koupil zmíněné tři firmy od Babiše za 747 milionů korun - jejich akcie totiž majitele vůbec nezměnily? A proč tyto nedaněné příjmy neuvedl Babiš hned?

Babiš to vysvětluje tím, že koncernu se tři firmy hodily. „Firmy jsem původně zakládal s lidmi mimo Agrofert, kteří s ním zprvu nechtěli mít nic společného,“ řekl Babiš. A korunové dluhopisy v té době vydávalo hodně velkých firem - byla to dosti rozšířená praxe, jak opakuje Babiš a poukazuje na tvůrce výjimky, tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Co Babiš díky dluhopisům získal?
Dluhopisy s výnosem šesti procent ročně si mohl koupit jen Babiš. Jsou vydané na 10 let, tedy do roku 2022, a Babišovi ročně vynese 90 milionů. O tuto částku si Agrofert sníží daňový základ.

Bylo to legální?
Babiš zákon neporušil. Rozpočtový výbor sněmovny i premiér Bohuslav Sobotka požadují, aby obchod prověřila Finanční správa. Úřad, který spadá pod ministra financí babiše, to odmítl. Více také zde:

Proč nezabraly zveřejněné audity?
„Oslovil jsem dva renomované auditory z první čtyřky a požádal jsem je, aby udělali nezávislý audit. Jsem připraven jej zveřejnit,“ uvedl Babiš na začátku února. Chtěl tak rozptýlit veškeré pochybnosti.

Babiš výsledky zveřejnil v pátek 10. března. Jde o zprávy společností EY a PWC (PricewaterhouseCoopers). Zprávy potvrzují, že Babiš měl na nákup dluhopisů dostatek peněz. Celkově si od roku 1996 do 2015 přišel na 2,4 miliardy korun. Jenže se nejedná o audit podle mezinárodních standardů. „Vzhledem k tomu, že uvedené postupy nepředstavují audit ani prověrku provedené v souladu s Mezinárodními auditorskými standardy či Mezinárodními standardy pro prověrky, neposkytujeme ujištění o Prohlášení,“ uvádějí auditorské firmy.

Andrej Babiš (ANO) zveřejnil závěry zpráv auditorských firem EY a PWC o svých...
Andrej Babiš (ANO) zveřejnil závěry o svých příjmech.

Firmy měly k dispozici čísla, která jim poskytl Babiš. „Nezávislý audit se dá dělat jen pro firmu, ne pro fyzickou osobu, která nevede účetnictví,“ říká Babiš.

Problém s majetkovým přiznáním
Zveřejněná Babišova daňová přiznání navíc, jak upozornil Český rozhlas, odhalila, že v majetkovém přiznání, které Babiš povinně poslal za rok 2014 do sněmovny, jsou jiná čísla. V dokumentech pro sněmovnu měl Babiš příjem za rok 2014 201 milionů korun, podle auditu si vydělal 175 milionů. Babiš to vysvětluje tím, že jeho účetní se spletla a do sněmovny poslal údaj o hrubém příjmu, zatímco 175 milionů znamená jeho čistý příjem. Za chybu hrozí Babišovi pokuta až 50 tisíc korun.

Záhada mraženého pečiva
V rámci zprávy od PWC se zvláštního zřetele dostává akvizici Agrofertu z roku 2010, v níž se jedná o společnost Profrost. Specializuje se na výrobu zmraženého pečiva a ministr financí ji založil v roce 2006. Vložil do ní 1,6 milionu, aby ji o čtyři roky později prodal podíl koncernu za částku přesahující půl miliardy.

Miroslav Kalousek, předseda TOP 09, se ve středu pozastavil nad tím, jak rychle Profrost získal na hodnotě, a došel k závěru, že rozuzlením je dvojitý daňový únik. „Babiš příjem nedaní, Agrofert výdaj uplatňuje do daňového základu a šidí státní rozpočet,“ vyjádřil se na adresu stávajícího ministra financí ten minulý.

Agrofert se brání tím, že když jedna společnost kupuje jinou, nemůže se taková akvizice daňově odpisovat, pročež to holding neudělal. „Agrofert, ani nikdo jiný, si nákup jakékoli akvizice nemůže odečíst z daní. To je jedno ze základních ekonomických pravidel. Jediným dopadem je skutečnost, že v rámci rozvahy společnosti narostou finanční investice. Ty se neodepisují,“ sdělil LN Karel Hanzelka, mluvčí holdingu.

V reakci na Kalouskovo označení zaplacené sumy za nesmyslné, odkazuje firma na to, že má k dispozici posudek soudního znalce a souhlas valné hromady Agrofertu. V době prodeje zákon obojí vyžadoval.

Autor: