Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Překvapilo mě, jak jednoduché je tu volit. Třeba na nádraží, říká Češka v Nizozemsku

Svět

  16:06
NIJMEGEN/PRAHA - V Nizozemsku parlamentními volbami vrcholí politický střet mezi premiérem Markem Ruttem a populistickým pravicovým politikem Geertem Wilderse, jenž cílí proti ilegálním migrantům. „Polarizaci tu moc nevnímám,“ říká ale v rozhovoru pro Lidovky.cz Monika Ďuríčková, která žije a pracuje dva roky v jihonizozemském Nijmegenu. Překvapily ji volební místnosti na nádraží i to, že na ni před volbami nekoukali politici z každého sloupu.

Šéf nizozemské pravicové strany PVV Geert Wilders u volební urny. foto: Reuters

Lidovky.cz: Jaký je zájem o volby v Nizozemsku v porovnání s Českem?
Přijde mi zajímavé, že je tady v Nizozemsku větší volební účast. Je tady jednodušší volit. Místnosti jsou třeba i přímo na vlakových nádražích, aby po cestě do práce odvolili. Přišlo mi zvláštní a netypické, že tam hned ráno byla fronta až za roh na ulici. To jsem v Česku nikdy neviděla. Člověk nemusí volit v konkrétní přidělené místnosti, ale kdekoliv v daném okresu.

Nekonečná fronta před volební místností na vlakovém nádraží v nizozemském Nijmegenu.

Lidovky.cz: Takže nejsou přímo vázáni na své trvalé bydliště?
Ono v podstatě neexistuje jako takové. Lidé se prostě registrují do databáze tam, kde bydlí a pak příslušejí ke konkrétní radnici. Na základě toho se určuje, kde bude člověk volit. U nás se třeba studentům nechce kvůli volbám jezdit domů, kde mají trvalé bydliště. Tam je pro ně jednoduché trvalé bydliště změnit. Každý je registrovaný tam, kde opravdu bydlí.

Populistu Wilderse budou volit i migranti. ‚Chce, aby odešli jen špatní cizinci‘

Lidovky.cz: Dá se porovnat i způsob vedení politické kampaně?
Zajímavé je, že více regulují politickou kampaň, respektive rozsah reklamy. V Česku jsou ulice zaplavené obličeji politiků, tady ne. V Nijmegenu, kde žiji, prostě postavili dvě velké dřevěné plochy na náměstí a tam bylo vyhrazeno místo na výlep stranických plakátů. Nestává se, že by na pouličních lampách nebo sloupech byli všude politici.

Lidovky.cz: Bylo něco, co vás na kampani zaujalo?
Nejvíc netradiční byla kampaň Geerta Wilderse, který de facto žádnou neměl. Veškeré informace a názory sděloval přes twitterový účet. Tím, že se bál atentátu, neměl ani žádná veřejná vystoupení. Pondělní duel s premiérem byl vlastně jedinou debatou, které se účastnil. I na záběrech, jak ráno šel k volební urně, bylo vidět, že je úplně obklopen novináři, protože jinak se na veřejnosti vůbec neukazoval.

Češka žijící v Nizozemsku Monika Ďuričková.

Lidovky.cz: Zahraniční média hodně hovoří o pomyslném střetu příznivců premiéra Marka Rutteho právě s pravicovým Geertem Wildersem. Do toho pokračuje diplomatický spor mezi Nizozemskem a Tureckem, jehož početná menšina v Nizozemsku žije. Je cítit v běžném životě nějaká z toho plynoucí polarizace?
Tohle zrovna moc nevnímám. Moji známí říkají, že Wilderse volit nebudou a nechtějí, aby uspěl. Třeba v práci o tom ale lidé vůbec mezi sebou nemluví. Ani na ulici nikdo neprezentuje moc svůj názor. Ve větších městech jako v Amsterdamu nebo Rotterdamu to ale může být jinak. Tam nějaké demonstrace probíhají.

Lidovky.cz: Žijí v Nijmegenu nějaké komunity přistěhovalců?
Jsou promícháni všude, ať už z Evropy jako já, nebo z Asie či Afriky. U Nijmegenu dokonce byl uprchlický tábor pro tři tisíce lidí, minulý rok jej ale zavřeli. Na kurzy holandštiny teď chodím s lidmi, kteří žijí v zemi pár měsíců, nebo jen rok či dva. Ale celkově je to tady na jihu méně multikulturní. Ve větších městech jich je určitě ještě víc, protože mají větší pracovní možnosti.

Geert Wilders volí v parlamentních volbách v Nizozemsku
Volby v Nizozemsku

Lidovky.cz: Zaregistrovala jste nějaké incidenty, při kterých by si lidé třeba nějak více stěžovali na uprchlický tábor u Nijmegenu?
Stížnosti jsou v těchhle případech vždycky. Co je ale hodně viditelné, jsou všude na ulicích vylepená hesla jako „uprchlíci jsou vítaní“. Myslím, že stejně hlasití jako odpůrci jsou v Nizozemsku i zastánci uprchlíků.

Lidovky.cz: Bylo v politické kampani patrné, že některá ze stran cílí na přistěhovalecké hlasy?
Většina lidí, proti kterým je zaměřena Wildersova kampaň, ani volební právo zatím ještě nemá. Ostatní se tu zase mnohdy už narodili jako potomci přistěhovalců. Na ty by se mohly strany zaměřit, ale nevšimla jsem si, že by to bylo nějak výrazně artikulováno v souvislosti s lidmi neevropského původu. Vím jen, že Zelení agitovali za „rovné soužití“.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...