Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Premiér hrozí demisí

Česko

  9:56
PRAHA - Poslanci se dnes sejdou na mimořádné schůzi. Otázkou ale je, zda se schůze vůbec uskuteční. Minulý týden, když se poslanci sešli na řádné schůzi, odešli domů ještě dříve, než vůbec začali pracovat. Neschválili totiž program schůze. A bez programu neměli o čem hlasovat.

Mirek Topolánek foto: ČTK

Mirek Topolánek pohrozil, že pokud se bude situace opakovat i dnes, nemá jeho vláda dál smysl. „Pokud teď neprojde ta schůze, tak to je na vážné zamyšlení, jestli ta vláda nemá odejít, protože v tom smyslu by nemohla plnit ani základní funkce státu,“ prohlásil Mirek Topolánek.

Sněmovna by se měla tento týden sejít hned dvakrát. Dnes a zítra. O svolání těchto schůzí požádala ODS. Ráda by na nich projednala třeba návrh daňových změn či státního rozpočtu na příští rok, jimiž se měla dolní komora původně zabývat minulý týden.

Pokud se vládě nepodaří přesvědčit poslance, aby hlasovali o rozpočtu na příští rok, musela by republika fungovat v tzv. rozpočtovém provizoriu.
Socialisté se už nechali dopředu slyšet, že konání schůzí ani v úterý, ani ve středu nepodpoří. Program by mohl ale projít díky komunistům.

ODS se snažila socialistům vyjít vstříc a zařadila mezi úterní body vystoupení premiéra Mirka Topolánka o dopadech globální finanční krize na Česko. O tyto informace ČSSD žádala neúspěšně minulý týden. „Je to posun, ale není to důvod pro podporu schůze, kde jsou nepřijatelné body, jako je například novela zákona o daních z příjmu,“ sdělil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek před pár dny řekl, že se vláda od jeho strany vstřícných kroků nedočká a nemůže čekat „ani opoziční smlouvu, ani toleranční patent“. Paroubek míní, že by pro koalici byly vysvobozením předčasné volby.

Dva zákonodárci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel, kteří ale před časem opustili poslanecký klub své strany, zatím podporu programu schůzí o daních a rozpočtu zvažují.

„Nejsem ještě rozhodnut, jak se v úterý a ve středu při hlasování o programech zachovám,“ řekl včera Raninec na dotaz ČTK. Stejně se vyjádřil i jeho kolega Schwippel.

Těmto poslancům vadí hlavně navrhovaná daň z příjmu fyzických osob – 15 procent místo původně zamýšlených 12,5 procenta. Rozpočet podle nich navíc vychází z nadsazených odhadů ekonomického růstu.

Komunisté vládě nabízejí svou pomoc. Ale za to chtějí prosadit své body. „My jsme připraveni na to, že schůze bude a musí být, protože jinak bychom do Vánoc nic nestihli,“ řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Výměnou za svou vstřícnost by ale komunisté rádi viděli podporu další mimořádné schůze například o omezení regulačních poplatků ve zdravotnictví.