16. prosince 2008 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér se poradí v koalici, koho vyhodí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (vlevo) a ministr dopravy Aleš Řebíček. Právě pod šéfem dopravy se houpe ministerská židle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (vlevo) a ministr dopravy Aleš Řebíček. Právě pod šéfem dopravy se houpe ministerská židle. | foto: ČTK

PRAHA Případné změny na postech některých ministrů se dnes veřejnost ještě nedozví. Pokud k nim dojde, oznámí je premiér Mirek Topolánek (ODS) prý do konce týdne. Ministerský předseda chce nejdřív projednat výměnu se svými koaličními partnery z KDU-ČSL a Strany zelených.

"Jednání v koalici budou tento týden a k jasným rozhodnutím - i o změnách ve vládě - musí dojít tento týden," řekl Topolánek a dodal, že koaličním partnerům představí plán ODS o obměně kabinetu. Nechtěl ho však upřesnit. O personálních změnách ve vládě se začalo mluvit po krajských a senátních volbách, v nichž ODS utrpěla porážku. Neuspěli v nich ani zelení a lidovci.

S převahou zvítězila opoziční ČSSD, která volá po předčasných volbách. "Pokud bude chtít někdo předčasné volby, bude si je muset prosadit sám bez nás," uvedl premiér a předseda ODS.

Ani vláda, ani opozice nemají ve sněmovně většinu. Zatímco koalice má oficiálně 96 z 200 hlasů, levice složená ze sociálních demokratů a komunistů jich dá dohromady devadesát sedm.

Premiérův náročný týden
Často tedy záleží na tom, jak zvedne ruku sedm nezařazených. Před Topolánkovým kabinetem je přitom půl roku českého předsednictví a řada reforem. Patří mezi ně reforma zdravotnictví, další etapy důchodové reformy či reforma daní.

V tomto týdnu premiéra čeká také jednání se šéfem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem o toleranci vlády v době českého předsednictví EU i o možných opatřeních proti krizi.

Topolánek zdůraznil, že prioritou ODS ve vládě je nyní řešení případných ekonomických problémů. Premiér ve sněmovně před nedávnem představil vládní plán kroků, návrh opatření připravila i opoziční ČSSD.

Vedení ODS má základní plán na úspěch
Grémium ODS se dnes sešlo poprvé po nedávném stranickém kongresu v novém složení, které se ale neliší od toho předchozího. Pouze pražského primátora Pavla Béma, který na kongresu neúspěšně usiloval o zvolení do čela strany, ve funkci prvního místopředsedy vystřídal starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Vedení ODS se dnes podle Topolánka shodlo na několika "základních krocích", které musí jeho strana udělat, aby zvítězila v příštích volbách do sněmovny. "Chceme od ledna realizovat jasnou strategii k vítězným volbám," řekl šéf občanských demokratů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 36Diskuse
Najdete na Lidovky.cz