17. prosince 2008 8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Premiéra Valkýry. Diváci film ocenili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ve filmu hraje i Tom Cruise (uprostřed s páskou přes oko) jako plukovník Claus von Stauffenberg, kterého řada Němců považuje za hrdinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve filmu hraje i Tom Cruise (uprostřed s páskou přes oko) jako plukovník Claus von Stauffenberg, kterého řada Němců považuje za hrdinu. | foto: Repro LN

NEW YORK V malém kinosálu Lincolnova centra v New Yorku se v pondělí večer odehrála světová premiéra válečného dramatu Valkýra. Film s Tomem Cruisem v hlavní roli německého plukovníka Clause von Stauffenberga popisuje neúspěšný pokus o atentát na Adolfa Hitlera v roce 1944.

Přestože byly dosavadní recenze filmu chladné, první diváci odcházeli z kina spokojení. „Byl to velmi pohnutý film. Věděla jsem o francouzském odporu (proti Hitlerovi), ale netušila jsem, že existoval i německý odpor,“ řekla jedna z účastnic premiéry, Marie Hughesová.

„Sice jsem věděla, že byly pokusy o atentát (na Hitlera), ale netušila jsem, v jaké míře a v jak vysokých řadách (armády),“ řekla ke snímku další z prvních divaček, Eberina Foxová. „Všichni to jsou fantastičtí herci. Na konci jsem půl hodiny skoro nedýchala,“ ocenila výkon všech účinkujících.

Nejznámější neúspěšný pokus o atentát na Hitlera
Snímek mapuje operaci Valkýra, nejznámější neúspěšný pokus o atentát na Hitlera. Plán zosnovaný Stauffenbergem uskutečnila 20. července 1944 skupina vyšších německých důstojníků v Hitlerově hlavním stanu Vlčí doupě.

Pokus však nevyšel, za což zaplatilo 200 lidí včetně Stauffenberga životem.

Film za 90 milionů dolarů provázely potíže
Vznik filmu za 90 milionů dolarů (1,7 miliardy korun) provázely už od začátku četné potíže. Filmaři složitě získávali povolení k natáčení v berlínských objektech a některé scény musely být znovu natočeny poté, co byla část filmového materiálu nešťastnou náhodou zničena.

Diskuse vyvolávala i otázka, zda by měl Cruise, čelný představitel kontroverzní scientologické církve, hrát Stauffenberga, kterého mnoho Němců považuje za válečného hrdinu. Kritika navíc Cruisův výkon nehodnotila příliš kladně. „Cruise není v tomto filmu takovou hvězdou, jakou byl téměř ve všech svých dosavadních snímcích. Je klíčovým hráčem souboru, to ano, ale - jak to říci? - splývá s ním,“ míní autor recenze v Hollywood Reporter. Evropská premiéra se bude konat 20. ledna v Berlíně a v českých kinech se film objeví 12. února.
ČTK
  • 2Diskuse