26. května 2008 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiérový hromadný let za světlem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
První noční hromadný start horkovzdušných balonů v České republice se uskutečnil v neděli 25.května 2008 v půl čtvrté ráno z areálu brněnského výstaviště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První noční hromadný start horkovzdušných balonů v České republice se uskutečnil v neděli 25.května 2008 v půl čtvrté ráno z areálu brněnského výstaviště | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Většina Brňanů spí. Je neděle po třetí hodině ráno a na osvětlené ploše brněnského výstaviště je neobvykle rušno. Areál, který zažil už mnohé, se právě zapisuje do dějin vzduchoplavectví: z jeho plochy startuje jedenáct horkovzdušných balonů k prvnímu hromadnému nočnímu letu v dějinách země.

Počasí přeje: je jasno, Brno září jako Las Vegas, pilotům i pasažérům září u nohou jako perly osvícené pavilony výstaviště a svítí i většina dominant města.

„Možnost létat v noci je čerstvá, teprve od ledna,“ líčí jedna z organizátorek Petra Stejskalová. Jednotlivci už v noci létali, ale poprvé to zkoušejí hromadně.

Když ohřívají vzduch, září balony jako obří žárovky plující po nebi, dole pod nimi svítí podle předpisů na drátě zavěšené žárovky skutečné, které musejí ve tmě osvětlovat každé vzdušné plavidlo.

Uvozovky dolníMožnost létat v noci je čerstvá, teprve od ledna.Uvozovky horní

Na východě svítá a krátký okamžik hraje obloha barvami. Z výšky je to patrnější než ze země, kde je jen málokde vidět celý obzor. O ten zážitek se vlastně postaraly úřady, když poslaly plavce vstříc dennímu světlu – musejí totiž letět tak, aby mohli přistát po rozednění a vybrat si místo k přistání, aniž by zavadili například o vedení vysokého napětí.

Za ty dvě hodiny lze doletět daleko, z Brna až k Moravskému Krumlovu. Na dosah je Pohádka máje, místo, kde strávili mládí Alfons Mucha či Vladimír Menšík. Morava se probouzí
Najdete na Lidovky.cz