4. ledna 2008 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přepočítejte hlasy, radí organizace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Násilí v Keni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Násilí v Keni. | foto: ČTK

NAIROBI Americká organizace Freedom House ve čtvrtek navrhla přepočítat volební výsledky v Keni nebo uspořádat nové volby. V Keni se po volbách z 27. prosince rozpoutalo násilí, které si vyžádalo přes 350 lidských životů.

Ředitelka organizace Freedom House Jennifer Windsorová uvedla v prohlášení: "Doufáme, že keňský prezident využije k řešení krize demokratické prostředky včetně možnosti nezávislého přepočítání výsledků nebo zopakování voleb za účasti pozorovatelů." Šéf výzkumného oddělení této organizace Arch Puddington řekl, že vývoj v Keni je velmi znepokojivý také kvůli dopadu na celou oblast východní Afriky.

"Keňa je jedna z největších a nejvýznamnějších afrických zemí. Je to země, která učinila za vlády prezidenta Kibakiho značný pokrok na poli politických práv i lidských svobod. Jedním nezodpovědným krokem teď pan Kibaki tento pokrok vážně ohrozil." Znepokojení nad vývojem v Keni ve čtvrtek vyjádřila Světová banka, podle níž může trvající násilí ohrozit dosavadní ekonomický vývoj. Před volbami
Keňa zaznamenala sedmiprocentní ekonomický růst, příliv turistů a vymanění dvou milionů občanů z chudoby. Také Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek vyzval keňské politiky, aby krizi vyřešili bez násilí. Podle svědků ale v Nairobi dnes brzo ráno vše nasvědčovalo tomu, že násilnosti budou pokračovat.

Policie vyšetřuje desítky lidí

Lidé údajně připravují bomby a ačkoli obchodní centrum bylo liduprázdné, z jiných částí města se ozývala střelba. Burza kvůli neklidu přerušila obchodování hodinu po otevření. Do Nairobi má dnes dorazit tajemnice americké ministryně zahraničí pro Afriku Jendayi Frazerová a měla by se sejít s Odingou i Kibakim. Kanada, která podobně jako ostatní země vyzvala Keňu k obnově pořádku a práva, uvolnila pro keňský Červený kříž milion dolarů na nejnutnější humanitární pomoc. Podle odhadů přišlo kvůli násilnostem o domov nebo je na útěku 100.000 Keňanů.

Keňské policie vyšetřuje v souvislosti s úterním upálením nejméně 35 lidí v kostele u města Eldoret politika z opozičního Pomerančového demokratické hnutí (ODM). Informovala o tom dnes agentura AFP. Opoziční politik podle policie pobízel dav k útoku na kostel. "To je zločin, jehož viníci nesmějí ujít potrestání," řekl keňský policejní mluvčí Eric Kiraithe.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse