28. prosince 2009 8:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 100 velryb zahynulo o víkendu na plážích Nového Zélandu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Velryby na souši | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryby na souši | foto: AFP

WELLINGTON Na 125 velryb uhynulo o víkendu na Novém Zélandu poté, co zde uvízly na dvou plážích. Dalších více než 40 kytovců se záchranářům podařilo dostat zpět do moře. Informovala o tom dnes agentura AP.

Skupina asi 60 kytovců druhu kulohlavec černý (Globicephala melaena) uvízla v neděli na Severním ostrově v jeho severovýchodním cípu. Záchranářům a dobrovolníkům se jich podařilo asi 43 udržet naživu pod vlhčenými přikrývkami a pak odtáhnout zpět do moře.

Většinu ze zde uvízlých velryb tvořily samice s mláďaty. Podle vedoucího záchranářů Steva Boltena jedna z březích velryb mohla být nemocná nebo ve stresu a zavedla ostatní ke břehům. Na 20 uhynulých jedinců pohřbí místní domorodý kmen.

Velryby na souši jsou stále záhadou

Velryby na soušiNa severu Jižního ostrova v sobotu zahynulo 105 kulohlavců. Při přeletu je objevilo výletní letadlo. Po příjezdu záchranářů už bylo naživu jen 30 jedinců. "Byly ve špatném stavu. Když jsme se tam dostali, dvě třetiny jich už byly mrtvé. Zbytek jsme museli utratit," řekl vedoucí programu biologické rozmanitosti v zátoce Golden Bay Hans Stoffregen.

Protože velryby uvízly v přírodní rezervaci, jejich až sedm metrů dlouhá těla byla ponechána na pláži, aby se přirozeně rozložila.

Záchranáři na Novém Zélandu evidují každoročně až šest případů masového uvíznutí velryb na pevnině. Je však vzácné, že dva z nich se staly tak blízko po sobě, uvedl britský deník The Times. Vědcům se zatím nepodařilo vysvětlit příčinu tohoto chování.

Lidovky.cz, ČTK