Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Přes fitness aplikaci získali jména i adresy vojáků. Pentagon tak zakázal přístroje s GPS

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Globální poziční systém, který vyvinula americká armáda, jí teď činí nečekané problémy. Po několika únicích informací o poloze vojáků a zaměstnanců ministerstva obrany přes sportovní aplikace či náramky se Pentagon rozhodl, že všem pracovníkům na misích zakáže používání přístrojů s GPS.

Snímek vojenské základny Kandahar se zaznamenaným pohybem vojáků z heatmapy fitness aplikace společnosti Strava. foto: Strava

V lednu letošního roku novináři deníku Washington Post zjistili, že tzv. „sociální síť pro atlety“ Strava umožnila sledování kohokoliv, kdo používal náramek FitBit nebo podobná zařízení. Na svých stránkách tehdy zveřejňovala záznamy o fyzických aktivitách všech uživatelů a jejich trasy vyznačovala na mapách. 

Fitness mapa prozrazuje pozice amerických vojáků. I v bojových zónách

Právě tento krok podle armády ohrozil řadu vojáků na zahraničních misích v Iráku, Afghánistánu a v dalších rizikových oblastech. Na mapách totiž byly vyznačeny jejich pravidelné trasy, dokonce i v místech tajných vojenských zařízení.

Strava však nebyla jedinou aplikací, která monitorovala majitele sportovních technologií. Firma Polar, která vyrábí sportovní zařízení umožňující sledování výkonu a pohybu za pomoci satelitu, totiž také důkladně nezabezpečila uživatelská data.

Snímek z fitness aplikace Polar, ze které získali novináři data. Jména zaměstnanců Guantánama pak získali od společnosti Strava.

Novináři z nizozemského serveru De Correspondent ve svém textu nazvaném „Jak jsme získali jména a adresy vojáků a úředníků z fitnessové aplikace“ popsali celý proces. Podle všeho získali informace o více než 6400 uživatelích v citlivých oblastech, včetně pracovníků NSA, Bílého domu, MI6, nebo i zaměstnanců z amerického nejtvrdšího vězení Guantánama na Kubě.

Byly mezi nimi i údaje zaměstnanců francouzské rozvědky DGSE nebo i ruské GRU v Moskvě. Novináři ve spolupráci s odborníky na IT mohli sledovat pohyb kteréhokoliv z uživatelů. Odhalení takových nedostatků v bezpečnosti donutilo ministerstvo obrany USA k radikálnímu kroku.

Zakážeme GPS přístroje

Pentagon tak na začátku srpna přijal rozsáhlé opatření, které zaměstnancům zakazuje používání jakékoliv technologie s aktivním GPS modulem. „V okamžité platnosti. Pracovníci ministerstva obrany mají zákaz užívat geolokační systémy a služby na vládních i nevládních zařízeních, aplikacích a službách v operačních oblastech,“ stojí v nařízení ministerstva.

Operační oblastí nazývá Pentagon podle mluvčí Audricie Harrisové jakoukoliv lokaci, kde vojenský personál vykonává specifickou misi. Nová pravidla se tak vztahují i na zahraniční mise.

„Pro všechny další lokality, instalace a aktivity, je na vedení ministerstva obrany, aby zvážilo rizika spojená s geolokačními možnostmi v aplikacích na vládních i nevládních zařízeních. Platí pro zaměstnance ve službě i mimo ni,“ pokračuje nařízení s tím, že všichni zaměstnanci musí podstoupit školení vysvětlující rizika spojená s geolokačními aplikacemi.

GPS neboli globální poziční systém je vojenský globální družicový systém vytvořený armádou Spojených států, která na jeho provoz dává ročně přes 700 milionů dolarů. Kvůli nejistotě financování projektu při jeho budování slíbil tehdejší prezident USA Ronald Reagan, že bude systém dostupný i pro civilní účely.

Armáda jej může teoreticky vypnout, jako se tomu stalo během války v Perském zálivu v roce 1990. Systém se stal plně provozuschopným 17. ledna 1994, kdy byla na orbitu umístěna sestava čtyřiadvaceti družic.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...