Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přesvědčili volební lídři své sousedy? Jak se hlasovalo ‚doma‘ u stranických vůdců

Česko

  6:00
PRAHA - Úlohou stranických volebních lídrů bylo přesvědčit celostátně voliče, že právě jejich strana je pro ně nejlepší volbou. Podařilo se jim ale přesvědčit alespoň své sousedy? Babišovi se v Průhonicích dařilo, TOP 09 v Kalouskově Bechyni propadla a KDU-ČSL se v Bělobrádkově Náchodě nedostala ani mezi prvních pět stran, vyplývá z podrobných volebních dat Českého statistického úřadu.

Sčítání hlasů na jedné ze škol v Plzni. foto: Martin Polívka, MAFRA

Průhonice, obec na jihovýchodě Prahy, kde bydlí a kde volil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se před týdnem zbarvily do tmavě modré. K volbám zde dorazilo velice slušných 76 procent obyvatel. ANO tu vyhrálo poměrně jasně s 27,78 procenty před druhou ODS s 19,05 procenty hlasů. Třetí místo tu zaujali Piráti (13,74 %). Ne všem obyvatelům Průhonic je ale jejich nejslavnější soused sympatický, protože přes desetinu místních voličů (11,2 %) zaujal největší Babišův kritik, Kalouskova TOP 09. Sám Babiš však kandidoval ve Středočeském kraji, kde získal se svým ANO 28,66 %, lídr ANO dostal 48 645 preferenčních hlasů, což byl nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech.

Co prozradila unikátní mapa: Okamura bodoval v Sudetech, TOP 09 zachránil v Praze levý břeh Vltavy

Samotnému Kalouskovi se však v Bechyni na jeho rodném Táborsku příliš nedařilo, jeho vlastní strana skončila až na šestém místě s 8,35 %. U volebních uren se tu zastavilo necelých 63 % místních voličů.  Volby zde vyhrály tři strany, proti kterým se Kalousek a jeho strana vymezuje nejvíce - první skončilo ANO, druzí byli komunisté, třetí SPD Tomia Okamury. Babišovo ANO tu získalo 28,81 %, KSČM necelých 13 procent, Okamura přes deset. Kalousek ale nekandidoval v Jihočeském kraji, postavil se do čela kandidátky ve strategicky důležitém Středočeském kraji. Tam získal 8 018 preferenčních hlasů a stal se tak jedním ze dvou zástupců TOP 09 ze Středočeského kraje ve sněmovně. Pro Miroslava Kalouska to pravděpodobně byly poslední volby v pozici předsedy, znovu už na tuto pozici kandidovat nechce.

Volby 2017 Pirátská strana Piráti Ivan Bartoš
Noční povolební schůzka zástupců ČSSD (na snímku Lubomír Zaorálek a Milan...

Ve Středočeském kraji vedl kandidátku své SPD i její lídr Tomio Okamura. Sám ale bydlí v Praze, kde také odvolil. V Praze se volilo s účastí lehce přes 67 procent, Okamurova SPD zde získala 5,81 procenta a skončila pátá. Před ní se dostalo vítězné ANO, dále Piráti, ODS a TOP 09. Ve Středočeském kraji, kde Okamura kandidátku vedl, se SPD vedlo lépe, získala devět procent hlasů a skončila o jedno místo výše na čtvrtém místě. Ani v jednom případě tak ale SPD nedosáhla na svůj celostátní průměr.

Dalším lídrem středočeské kandidátky se za Piráty stal Ivan Bartoš. Ten, podobně jako Okamura, ale pobývá v Praze, odvolil na Praze 2. V okrsku, ve kterém volil, zvítězila při účasti 68 procent ODS před Piráty jen o jediný hlas, celkově v Praze ale Piráti občanské demokraty předstihli. V Bartošově Středočeském kraji se Pirátům též dařilo, získali zde lehce přes dvanáct procent a mají tak z tohoto kraje tři poslance, jedním z nich byl i jednadvacetiletý František Kopřiva. Sám Bartoš získal 13 361 preferenčních hlasů.

ODS navhrhuje na předsedu Sněmovny šéfa Fialu, strana nechce nijak podporovat ANO

Předseda a lídr občanských demokratů Petr Fiala odvolil v Brně, zároveň se postavil do čela jihomoravské kandidátky. V moravské metropoli, kde Fiala dříve působil na místní Masarykově univerzitě, přišlo volit mírně přes 60 procent obyvatel. ODS zde získala téměř patnáct a půl procenta hlasů a zaostala tak na druhém místě o devět procent za vítězným ANO. Oproti celostátnímu průměru se ODS v Brně dařilo lépe, celý kraj pak zůstal mírně nad celostátním průměrem. Fiala zde z pozice lídra získal přes třináct tisíc preferenčních hlasů.

Předseda komunistů Vojtěch Filip, který se narodil v jihočeských Jedovarech, odvolil ve svých kmenových Českých Budějovicích. Sám také vedl do voleb jihočeskou kandidátku. Přímo v Budějovicích se komunistům vedlo podobně jako v celostátním měřítku - získali zde 8,01 procenta. Ve Filipově rodných Jedovarech, které jsou součástí obce Trhové Sviny, se komunistům vedlo lépe, získali zde přes jedenáct procent. V samotném Jihočeském kraji pak Filipova strana dostala lehce nadprůměrných 9,32 procent hlasů a Filip se zde stal jediným komunistickým poslancem s 4 691 preferenčními hlasy. Přesto minulý týden oznámil, že se již nebude ucházet o pozici lídra KSČM.

Předseda KSČM Vojtěch Filip odevzdal 20. října v Českých Budějovicích svůj hlas ve sněmovních volbách.

Pavel Bělobrádek, předseda křesťanských demokratů, odvolil v Náchodě v Královéhradeckém kraji, kde má i svou poslaneckou kancelář. V Náchodě využilo své volební právo přes 61 procent obyvatel. Vyhrálo zde ANO, které získalo téměř 31 procent. KDU-ČSL se umístila až na šestém místě s 8,52 procenty. Bělobrádek stál v Královéhradeckém kraji zároveň v čele kandidátky a stal se nakonec jediným křesťanskodemokratickým poslancem z tohoto kraje s 3 757 preferenčními hlasy. Na úrovni kraje se Bělobrádkově straně vedlo podobně jako v celostátním průměru - získala zde 5,84 %.

Zaorálek po jednání se zástupci SPD zopakoval, že se ČSSD chystá do opozice

Ve své rodné Ostravě odvolil lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který zároveň vedl sociální demokraty do volebních bojů v čele moravskoslezské kandidátky. V Ostravě dorazilo k urnám podprůměrných 54,15 procent obyvatel. I to mohlo mít vliv na to, že sociální demokraté zde skončili až na pátém místě s 8,44 procenty. Zaorálek v rámci kraje obdržel necelých devět tisíc preferenčních hlasů a stal se jedním ze dvou sociálnědemokratických poslanců z tohoto kraje. V rámci Moravskoslezského kraje pak ČSSD obdržela téměř 9 procent.

Nejméně hlasů ze všech sněmovních stran obdrželi Starostové a nezávislí. Jejich volební lídr Jan Farský odvolil v Semilech, kde v minulosti zastával funkci starosty. V Semilech se projevil vliv lídrovy osobnosti, STAN zde získal silně nadprůměrných 15,12 procent a po ANO se zde stal druhou nejsilnější stranou. V Semilech zaznamenali 61,61% účast. Farský ale stál v čele pražské kandidátky STAN. V rámci Prahy vybojovali Starostové a nezávislí až sedmou pozici s 5,05 procenty hlasů a těsně tak vyslali Farského jako jediného pražského zástupce STAN do sněmovny s 5 269 hlasy.