25. července 2008 19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Prezident a CEP dluží svým divákům omluvu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 24. 7.: Kocovina po boji o osud Země

David Klimeš soudí, že sice prý „Hnutí Duha chce po pražském hradu omluvu za promítání nesmyslu“, nicméně pokud ve filmu Velký podvod s globálním oteplováním „nebyl manipulován nikdo z Hnutí Duha, není na co si stěžovat“. Přesně tak. Právě proto jsme (samozřejmě) žádnou omluvu nechtěli.

Musí jít o nějaké nedorozumění. Prezident neudělal Hnutí DUHA nic špatného a nemáme sebemenší potřebu žádat, aby se nám za cokoli omlouval. V předposlední větě pětiodstavcové tiskové zprávy (viz www.hnutiduha.cz) jsme poznamenali, že pokud televizní stanice, jež film odvysílala, má podle rozhodnutí britského televizního regulátora odvysílat omluvu divákům, pak patrně rovněž prezident a Centrum pro ekonomiku a politiku dluží totéž divákům svým. Nikoli nám.

Prezidentovy argumenty v českém veřejném mínění příliš nezabraly. Podle průzkumů si lidé u nás nejenže nemyslí, že globální změny podnebí jsou fikce – považují je dokonce za třetí největší ekologický problém, kterému společnost čelí. Teď bude Václav Klaus pod dvojnásob silným drobnohledem. Dobrá příležitost přestat také u nás s vágní ideologickou válkou o ničem a začít vést praktickou debatu o tunách exhalací, milionech postižených lidí, dolarech nákladů a konkrétních technologických příležitostech. Takovou, jakou vede společnost i politické špičky za hranicemi v Americe i Evropě.

Vojtěch Kotecký, Hnutí Duha
Najdete na Lidovky.cz