Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Prezident Hollande opět na pranýři, obul se do něj Sarkozy i jeho lidé

Svět

  16:32
PAŘÍŽ - Popularita současného francouzského prezidenta stále klesá, je-li to vůbec ještě možné. K dalším útokům na jeho osobu se připojil i jeho protivník Nicolas Sarkozy, který reagoval především na Hollandovo čtvrteční vystoupení na téma terorismus.

Francois Hollande a Nicolas Sarkozy. foto: Reuters

Pravicový kandidát do prezidentských voleb, které se budou konat v roce 2017, v nedělním rozhovoru pro francouzský Journal du dimanche doslova pranýřoval současného prezidenta Françoise Hollanda. Hlavním bodem jeho kritiky jsou Hollandova nedostatečná opatření v boji proti terorismu. Nečinnost současného prezidenta je podle něj alarmující.

Své tvrzení podpírá Sarkozy případem z minulého týdne, kdy byla u Notre-Dame nalezena dvě auta naložená plynovými bombami. V souvislosti s plánovaným útokem na nádraží v Paříži byly dokonce zadrženy tři ženy.

„Opět se jedná o osoby, které jsou v hledáčku policie a bezpečnostních složek! Sám prezident říká, že jsme ve válce. Ale jaké důsledky z toho vyvozuje?“ rozhořčil se Sarkozy. „François Hollande nevyužívá všech prostředků v boji proti terorismu.“

Bývalý prezident reagoval i na Hollandův projev o terorismu z 8. září. Podle něj je nyní životně důležité čelit realitě a s ní spojené hrozbě terorismu. Vždyť právě životy nás všech jsou v sázce. Nestačí vědět, jestli se plánuje další teroristický útok, ale především je nutné vědět, kdy ten útok bude.

Žena zadržená kvůli autu u Notre-Dame přísahala věrnost IS

Nicolas Sarkozy, na rozdíl od současného francouzského prezidenta, prosazuje radikálnější přístup vůči všem podezřelým ze spojení s terorismem, uvádí francouzský deník Le Figaro. Podle jeho názoru je to jen otázkou času.

„Čím více budeme odkládat důležitá rozhodnutí, tím více se bude snižovat bezpečí všech Francouzů. A naším hlavním úkolem je přece všechny chránit,“ prohlašuje Sarkozy.

K incidentu, kdy bylo nalezeno auto naplněné plynovými bombami, se vyjadřuje velmi odmítavě. „Nyní jsme všichni zdrceni, ale co by se bývalo stalo, kdyby včas nezasáhl majitel kavárny, který ihned upozornil policii. Opět to byly osoby, které sledují bezpečnostní složky,“ rozčiluje se Sarkozy.

„Naší prioritou by přece mělo být bezpečí celé francouzské společnosti,“ opakuje se.

Jaká opatření tedy pravicový kandidát navrhuje?

Nicolas Sarkozy je nekompromisní, navrhuje zřízení speciálních soudů na boj proti terorismu, po vzoru De Gaulla z roku 1963. Požaduje také zřízení francouzského národního antiteroristického soudu, který by zachytil případy typu devatenáctiletého mladíka, který zabil kněze na severu Francie.

Boj proti terorismu by měl být organizován zvláštními pracovníky a na vše by měli dohlížet specializovaní soudci. Mimo to také požaduje, aby ve vězeních byly odděleny prostory pro vězně odsouzené za spojení s terorismem.

Dále navrhuje, aby všichni cizinci, kteří jsou podezřelí ze spojení s terorismem, byli vyhoštěni ze země, píše francouzský deník LeMonde. Co se týče Francouzů podezřelých ze spojení s terorismem, ti by měli být přemístěni do detenčního centra, nebo být podrobeni vyšetřování v závislosti na výsledcích analýzy, kterou by provedly příslušné specializované složky.

Sarkozyho návrhy jsou jen utopie

Na tato opatření, která by chtěl do budoucna prosadit pravicový kandidát, reagoval i prokurátor François Molins. Podle jeho názoru jsou Sarkozyho návrhy naprosto nerealizovatelné v praxi, informuje francouzský Le Point.

Molinsovo tvrzení Sarkozyho ale nesmírně popudilo. „Ať se každý stará o své. Právě nám - politikům - přísluší rozhodovat o těchto náležitostech, volí si nás sám lid a je v naší pravomoci obměňovat právo, pokud je to nezbytné. Nemyslím si, že by nějaký soudce měl zasahovat do politické debaty,“ ostře reagoval Nicolas Sarkozy.

Hollande nemá oporu ani ve vlastním táboře

Nesouhlas a možná dokonce zavržení Hollandovy další kandidatury se ozývá i z jeho vlastních řad. Současný šéf Socialistické strany Christian Paul se totiž nedávno vyjádřil odmítavě k Hollandově další kandidatuře.

„Kandidatura Françoise Hollanda v prezidentských volbách 2017 není možná,“ uvedl v rozhovoru Paul pro francouzský Journal du dimanche.

Poté vyjádřil své znepokojení nad tím, jak ve Francii posiluje radikální pravice a že by levice měla zůstat především jednotná a silná. Podle jeho názoru i Hollandův čtvrteční projev o terorismu přišel až příliš pozdě, navíc prezident udělal chybu v tom, že nespustil žádnou „ofenzivu“, která by pomohla změnit situaci.

Nejméně oblíbená hlava státu ve francouzské historii

Zdá se tak, že popularita současného francouzského prezidenta klesá čím dál více ke dnu. V červenci s jeho názory nesouhlasilo 90 % Francouzů, uvedl Washington Post. Hollande se přitom s podobnou situací setkal už v roce 2013, kdy se stal historicky nejméně oblíbenou hlavou Francie.

Jeho předchůdce a pravicový oponent Nicolas Sarkozy přitom nikdy nespadl v žebříčcích oblíbenosti pod 30 %.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!